"Platová nerovnost činí v evropském průměru 16%, ovšem ČR se svými téměř 23% řadí na třetí nejhorší příčku v Evropě. Ženy nerovností trpí celý život, nejhůře se jí brání pak v pokročilém věku, neboť penze žen je až o jednu třetí nižší než mužů," uvedla Jourová.
Slaďování profesního a osobního života přitom může velmi pomoci a i na tento aspekt se snaží v novele školského zákona reagovat ministryně Valachová. "Nárok na předškolní výchovu v mateřských školách letos od pěti let, ale postupně už i od tří let dítěte, může výrazně pomoci nejen dětem v přípravě na vstup do základní školy, ale i jejich maminkám v pokračování kariéry, " myslí si Valachová.
Předškolní výchovu obsahuje zmiňovaná novela školského zákona, stejně jako společné vzdělávání. Jourová v tomto ohledu ocenila snahy současně ministryně a zdůraznila, že právě inkluzivní vzdělávání patří mezi její priority a že věří, že ČR napraví v tomto ohledu pod vedením nové ministryně předchozí mezery. Valachová zdůraznila, že je ráda, že novela školského zákona prošla minulý týden prvním čtením v Poslanecké sněmovně a že učiní maximum pro její prosazení. "Ráda bych zdůraznila, že pod společným vzděláváním zdaleka nevidím jen sociálně znevýhodněné žáky a žákyně, ale také děti s různými handicapy a naopak děti talentované. Ti všichni potřebují být v systému zohledněni a naopak školám musíme zajistit finanční prostředky na to, aby se dětem mohli pedagogové dostatečně věnovat, včetně asistentů atd.," dodala ministryně Valachová.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV