Ministryně Válková: Reformy, které chci prosadit, by měly navrátit důvěru v českou justici

31.01.2014 11:56

Ministryně spravedlnosti Helena Válková převzala svůj úřad.

Ministryně Válková: Reformy, které chci prosadit, by měly navrátit důvěru v českou justici
Foto: Hans Štembera
Popisek: Budova ministerstva spravedlnosti

Premiér Bohuslav Sobotka uvedl do funkce novou ministryni spravedlnosti Helenu Válkovou, která během tiskového brífinku představila hlavní priority plánovaných reforem v oblasti justice.

„Reformy, které chceme v oblasti justice a spravedlnosti prosadit, by měly navrátit důvěru našich občanů ve vymahatelnost a vykonatelnost práva nestrannými, nepolitickými, nezkorumpovanými soudy a státními zastupitelstvími,“ uvedla ministryně spravedlnosti Helena Válková.           

K dalším tématům, na něž se hodlá ministryně spravedlnosti v čele resortu zaměřit, patří také příprava nového trestního řádu a občanského soudního řádu či nový zákon o státním zastupitelství. 

Během tiskového brífinku dorazila na Ministerstvo spravedlnosti skupinka občanů protestujících proti jmenování advokátky Hany Marvanové na pozici první náměstkyně ministryně spravedlnosti. Občané přišli vyjádřit souhlas s trestním oznámením senátora Jiřího Čunka podaným na správce konkursní podstaty zkrachovalé společnosti H-systém Josefa Monsporta, Ivo Mráze, soudkyni Evu Hodačovou a advokátku Hanu Marvanovou, která zastupovala část poškozených klientů.

Ministryně spravedlnosti Válková se rozhodla mezi nespokojené občany přijít a vyjádřit Haně Marvanové jako své budoucí náměstkyni plnou podporu.

„S paní doktorkou Marvanovou jsem měla v minulosti možnost spolupracovat a vždycky pro ni byly příznačné vlastnosti jako vytrvalost, profesionalita, nestrannost a čestnost. To je důvod, proč jsem si ji na ministerstvo přivedla,“ uzavřela v této souvislosti ministryně spravedlnosti Helena Válková.

Prof. JUDr. Helena Válková, CSc. vystudovala Právnickou fakultu Univerzity Karlovy. V minulosti působila ve Výzkumném ústavu kriminologickém a v Ústavu státu a práva Československé akademie věd. Po roce 1990 vyučovala na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy a na Právnické fakultě Západočeské univerzity v Plzni, kde v letech 1998 - 2011 vedla katedru trestního práva. Od roku 2006 je držitelkou akademického titulu profesor trestního práva. Do Poslanecké sněmovny byla zvolena v roce 2013 jako nestraník za hnutí ANO.  

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Ministerstvo spravedlnosti

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Golasowská (KDU-ČSL): Budeme sociálním svědomím vznikající koalice

11:03 Golasowská (KDU-ČSL): Budeme sociálním svědomím vznikající koalice

Komentář na facebookovém profilu k budoucí vládě.