Mračková Vildumetzová (ANO): Takové zmatky nemůžeme tolerovat

19.05.2022 9:45 | Ze sítí

Komentář na facebookovém profilu k organizaci přijímání uprchlíků z Ukrajiny

Mračková Vildumetzová (ANO): Takové zmatky nemůžeme tolerovat
Foto: archiv hejtmanky
Popisek: Jana Vildumetzová (ANO)

To, co teď předvádí vláda při přijímání uprchlíků z Ukrajiny je opravdu jeden velký zmatek a chaos! A nejhorší na tom je, že teď už neschopnost ministerstva vnitra neohrožuje jen naši reputaci v zahraničí, ale především budoucnost nás všech.

Ministr vnitra Vít Rakušan v pondělí přiznal, že v současné době je v ČR přibližně 200 tisíc lidí z Ukrajiny. A to je velká změna. Protože to je o 143 tisíc lidí méně, než doposud tvrdil. Problém však je, že nikdo přesně neví, kde toto nové číslo vzal. Podle nás jde spíše o nějaký jeho odhad, protože tento počet lidí z Ukrajiny u nás nelze nijak dokázat. Vždyť dodnes žádný starosta neví, kolik má uprchlíků ve své obci, městě. Informační systémy ministerstva vnitra a ministerstva práce a sociálních věcí totiž nejsou propojené a navíc některá data jsou pořad nedostupná.

Více než dva měsíce se na mě ministr vnitra mračí jen proto, že od něj chci plán- strategii. A také data o tom, kolik Ukrajinců zde vlastně máme. A také informace, kde tito Ukrajinci konkrétně jsou. Nejde přitom zdaleka jen o mě. Jde o to, že bez těchto údajů nemohou starostové odpovědně plánovat kapacity školek, škol nebo zdravotní péči. Bez těchto dat nemohou nic dělat ani ministerstva při plánování dalších kroků. Bez tohoto základního údaje nelze v zásadě odpovědně udělat nic.

Anketa

Jste ochotni alespoň částečně omezit topení, ježdění autem či užívání klimatizace, abyste pomohli Ukrajině proti Putinovi?

2%
97%
hlasovalo: 35305 lidí

Je opravdu podivné, že ministr vnitra zjistí, že je zde pouze 200 tisíc Ukrajinců a zrovna předtím, než začne žádat o další prodloužení nouzového stavu. A jako obvykle navíc vypálí číslo bez toho, aby řekl, jak na něj přišel. Obávám se, že je to jen další z jeho domněnek. Protože jinak by byl jistě schopný říct, zda ti lidé odešli zpět na Ukrajinu nebo třeba do dalších zemí. A nejen mě by jistě zajímalo, zda to dal vědět ministru práce a sociálních věcí, aby jim zastavili vyplácení dávky 5 tisíc Kč měsíčně? Nebo se jim dál posílá na jimi nahlášený účet?

U nás v Karlovarském kraji by mělo do škol a školek nastoupit nyní zhruba 4,5 tisíc dětí z Ukrajiny. Když jsem se na krajském zastupitelstvu ptala, jak je to vše připravené, včetně dostatku dětských, praktických lékařů či zubařů, tak mi stranický kolega Víta Rakušana hejtman Petr Kulhánek (oba STAN) odpověděl, že to nějak řeší. Ale když jsme chtěli přesné kapacity, a aby to neprodleně také řešil krajský výbor pro zdravotnictví a školství, tak byli zástupci krajské koalice proti. Vůbec to nechápu. S takovou arogancí jsem se fakt ještě nesetkala. Nebo snad od svého kolegy ví víc, než my ostatní?

Přijde mi šílené, že v tom je opravdu takový zmatek, že to nikdo snad už nedá dohromady. Ale nebojte. Nejpozději ve čtvrtek, až bude pan ministr Rakušan žádat o prodloužení nouzového stavu, tak se ho na tohle všechno zeptám. Protože takové zmatky nemůžeme tolerovat.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: PV

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

předsednictví EU

Pořád se mluví, jak je to pro nás prestižní a důležité. Ale mění se tím něco i pro vás jako europoslance? Jste třeba víc sledovaní, máte víc prostoru? A není celá událost nebo co to je, příliš přeceněvána?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Raketový útok na Moskvu! Proč to novinář z Rozhlasu vypustil? Vadim Petrov má zlé tušení

16:18 Raketový útok na Moskvu! Proč to novinář z Rozhlasu vypustil? Vadim Petrov má zlé tušení

Člen Rady pro rozhlasové a televizní vysílání Vadim Petrov se na své sociální síti rozepsal o přípra…