Historické okénko
29. června 1945 Československo přišlo definitivně o Podkarpatskou Rus. Tento den byla mezi představiteli Československa a SSSR uzavřena smlouva o jejím odstoupení. Smlouva byla za SSSR podepsána V.M. Molotovem a za Československo Z. Fierlingerem a V. Clementisem.
Zároveň si Sovětský svaz přisvojil slovenské město Čop a jeho nejbližší okolí. Město Čop bylo důležitým železničním uzlem, proto ho Sověti připojili ke svému území.
Podpisu smlouvy o odstoupení předcházelo mnoho událostí. Již 26. listopadu 1944 se konal 1. sjezd národních výborů „Zakarpatské Ukrajiny“, který, pod taktovkou NKVD, jednomyslně odsouhlasil manifest „o opětovném sjednocení“ se sovětskou Ukrajinou.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Článek obsahuje štítky
historie , Munzar , ODS , Podkarpatská Rus
autor: PV
jmenování premiéra
Dobrý den, sledoval jsem vás včera na CNN, kde jste se vyjadřoval k tomu, koho by prezident měl nebo neměl jmenovat premiérem. Jestli o tom rozhoduje prezident, tak k čemu jsou volby? Neměl by na základě výsledku dostat vítěz šanci sestavit vládu? Protože jestli ne, tak jsou podle mě zbytečné. A jes...
Další články z rubriky

8:14 Kubásek: Skutečné náklady ETS 2, které ministerstvo bagatelizuje
Ministr Hladík bagatelizuje dopady ETS 2: tržní cena povolenek už se blíží dvojnásobku 45 €/t, soft …
- 6:16 Kavij (KSČM): Ministerstvo obrany má díky zbrojařskému lobbingu NATO žně
- 22:14 Farský (STAN): Ve střední Evropě posilují antievropské a antiukrajinské síly
- 20:16 Mádlová (ANO): Piráti slibují modré z nebe. Připomeňme si fakta o nich
- 20:06 Hejtman Holiš: Žádám prezidenta o veto školského zákona
- 18:02 Rajchl (PRO): Pokud uspějeme, od totalitního kyjevského režimu se distancujeme