Munzar (ODS): Hypotéky zlevňují

26. 7. 2020 20:54

Komentář na facebookovém profilu k vývoji hypotečního trhu

Munzar (ODS): Hypotéky zlevňují
Foto: ods.cz
Popisek: Vojtěch Munzar (ODS)
reklama

Spolu se zrušením daně z nabytí nemovitosti a zachováním daňových odpočtů hypoték se tím sníží náklady na pořízení vlastnického bydlení. Zrušení daně ještě musí projít Senátem a podepsat prezident. Mám radost, že se to ve sněmovně podařilo.

Ve sněmovně je také vládní návrh novely zákona o ČNB, prostřednictvím které chce vláda zvýšit kompetence centrální bance právě v oblasti podmínek hypoték. Obávám se, že by zpřísňování hypoték ztížilo jejich dostupnost a tím dostupnost financování bydlení pro mnoho lidí.

graf

na číslech před koronou bylo vidět, že komerční banky dokáží dostatečně sami posoudit individuální situaci každého uchazeče u banky a nepotřebují k tomu centrální nařízení. Historicky jsme se tehdy dostali pod úroveň jednoho procenta nesplácených úvěrů z celého objemu hypoték a v platební morálce jsme byli na špici Evropy. Přesto do toho přišla centrální banka se zpřísněním hypoték formou doporučení, které v krizi zmírnila. Ještě v květnu se podíl nesplácených hypoték ještě snížil, ale to může být ovlivněno odkladem splátek.

Plošné zpřísňování hypoték může také vést k tomu, že lidé budou peníze na nákup bydlení nahrazovat jinou půjčkou, budou mít horší podmínky a bude je to stát více. Proto předkládám pozměňovací návrh, který tyto kompetence ČNB nepřiznává. Forma doporučení mi přijde dostatečná a ponechává prostor pro posouzení individuální situace každého uchazeče o hypotéku.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ministr Blatný: Důvodem snížené kapacity není nedostatek lůžek, ale personálu

15:27 Ministr Blatný: Důvodem snížené kapacity není nedostatek lůžek, ale personálu

Projev na 62. schůzi Poslanecké sněmovny 30. října 2020 k návrhu na vyslovení souhlasu Poslanecké sn…