Musílek (Trikolora): Michel Houellebecq: „Lidé s humanitárními myšlenkami jsou katastrofou“

18.05.2025 8:14 | Komentář

Michel Houellbecq je pánskou fosilií, i když je mu oficiálně jen 68 let, ale možná je mu 66. Obědvá v 18 hodin, do té doby převážně jen pije víno. Kouří. Mluví pomalu, tiše. Nepoužívá mobilní telefon. Než lidi má raději psy. Prostě velký sympaťák.

Musílek (Trikolora): Michel Houellebecq: „Lidé s humanitárními myšlenkami jsou katastrofou“
Foto: Archiv VM
Popisek: Václav Musílek

Momentálně nejznámější francouzský spisovatel Michel Houellebecq není zrovna oblíbencem mainstreamových médií. Je zároveň nejnenáviděnějším – francouzským romanopiscem. Jeho postavy vyjadřují politicky nekorektní a pobuřující myšlenky zejména na otázky imigrace.  Prodal miliony výtisků po celém světě. Jeho jméno a sním spojená obrovská popularita občas přinutí „velká“ média pokusit se pozvednout uvadající oblibu mezi čtenáři tím, že se mu dostane většího prostoru. Takovou výjimku udělal před časem britský Financial Times, když poslal svou reportérku polského původu do Paříže na oběd s Michelem Houellebecqem. Mělo jít spíše o méně vážné povídání o tom, jak žije, co jí a pije a na čem pracuje. Výsledný materiál se však nemohl vyhnout pohledům a názorů Michela Houellebecqa na dnešní svět. Ty jsou pro mnohé velmi šokující, ale zároveň také důkazem, že ne všichni intelektuálové na Západě podlehli progresivistickému blouznění. Proto není od věci udělat si malou exkurzi do spisovatelova světa.

Od domácí politiky je daleko, ale i blízko

Houellebecqův vztah k francouzské politické současnosti je velmi osobitý. Když hovořil o byl dotázán na bývalého eurokomisaře a pozdějšího francouzského premiéra Michela Barniera Houellebecq pobavený vlastní nevědomostí, říká, že o něm nikdy neslyšel. Na druhou stranu se přátelí s bývalým prezidentem Nicolasem Sarkozym a jeho manželkou Carlou Bruniovou, a trochu se také zná s Éricem Zemmourem.  Svůj nejnovější román Anéantir (Zničit) zalidnil postavami inspirovanými prezidentem Emmanuelem Macronem a  býcalým ministrem financí Brunem Le Mairem.

Za mimořádně znepokojující považuje blokování Národního sdružení Marine Le Penové ve volbách. To vede Huoellebecqa k úvahám o současných elitách, o nichž říká: „Přemýšlejí o lidech jako o hlupácích.“ V Americe je podle něj ekvivalentem tzv. hillbilly (ve smyslu zaostalého venkovana). „Mám je rád“ říká, ale dodává, že mezi nimi nemá žádné přátele. „Jsem věrný své třídě“, konstatuje suše.  

Elity opovrhují lidmi

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Článek byl převzat z Profilu JUDr. Václav Musílek

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Marek Novák, MBA byl položen dotaz

Proč se podle vás kauza Dozimetr tak dlouho vleče?

Kdo je podle vás viníkem? A objektivně vzato, nevlečou se stejně dlouho i soudy kolem Babiše? Co jsem zaznamenal, tak se snad znovu řeší i Čapí hnízdo. A vlastně, není třeba celkově něco udělat s tím, jak se u nás soudy vlečou?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Babiš (ANO): Vláda hájí jen své zájmy, prachy, moc a koryta

15:14 Babiš (ANO): Vláda hájí jen své zájmy, prachy, moc a koryta

Projev na 144. schůzi Poslanecké sněmovny dne 17. června 2025 – Návrh na vyslovení nedůvěry vládě ČR