Navrkal (Piráti): Přímou volbu prezidenta potřebujeme vylepšit, ne zrušit

03.08.2019 18:30

Excesy prezidenta republiky nejsou důvodem pro omezování demokratických prvků. Naopak je třeba posílit váhu voličského hlasu. Řešení tak spočívá nikoliv ve zrušení přímé volby, ale ve zlepšení volebního mechanismu.

Navrkal (Piráti): Přímou volbu prezidenta potřebujeme vylepšit, ne zrušit
Foto: pirati.cz
Popisek: František Navrkal

Jednou z logických variant je zavedení jednokolového preferenčního hlasování. V Irsku, jehož politický systém je tomu českému velmi podobný, funguje jednokolová volba přes 80 let.

Vyloučení veřejnosti z rozhodování o výběru hlavy státu jako možné řešení pnutí mezi Hradem a Parlamentem navrhoval nedávno předseda ODS Petr Fiala i další politici. Jenže i nepřímo zvolení prezidenti si vykládali Ústavu ČR kreativně. Václav Klaus navzdory vůli Parlamentu ČR měsíce blokoval přijetí Lisabonské smlouvy. Dalším typickým znakem časů před přímou volbou byly podivné a netransparentní zákulisní dohody zákonodárců spojené s výběrem hlavy státu. Podle výpovědí přímých účastníků provázela tato jednání rozesílání nábojnic v obálkách nebo dohody učiněné za zavřenými dveřmi na záchodcích.

Každý volič má ovlivnit výsledek volby

Volby, v nichž může každý volič vyjádřit postoj ke každému z kandidátů, mohou výrazně posílit účast občanů na rozhodování. Možnost seřadit kandidáty dle preferencí totiž nenutí voliče hlasovat takticky, tedy pro jednoho z kandidátů, který má reálnou šanci postoupit do druhého kola. Díky tomu nehrozí propadnutí hlasu.

Kromě posílení demokratického principu a lepšího zvážení voličských preferencí je tento systém také výrazně úspornější. Díky jednokolovému systému by stát mohl ušetřit značné výdaje, které dnes musí vynakládat na organizaci druhého kola. Stejně tak šetří čas volebních komisí, a především i voličů, kteří nebudou muset do volebních místností dvakrát kvůli jedné volbě.

Preferenční hlasování není experiment

Výhodou preferenčního hlasování navíc je, že prošlo praxí a obstál. Například v Irsku, které je také parlamentní republikou, úspěšně funguje již od roku 1938. Slouží také k výběru prezidenta Indie či zákonodárců v Austrálii. Pro otevření debaty o změně systému je nyní příhodný čas, jelikož se jí aktuálně v rámci pracovní skupiny zabývá i Ministerstvo vnitra ČR.

Navrhovaná reforma volby prezidenta není experiment, ale reálný způsob, jak zdokonalit výběr hlavy státu. Nevracejme se k zákulisnímu kupčení s hlasy, ale naopak hledejme způsoby, jak volby zkvalitnit, zefektivnit a učinit je pro voliče přitažlivějšími.

František Navrkal

Zdroj: piratskelisty.cz

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

migrační pakt

Dobrý den, prý budete ve sněmovně jednat o migračním paktu. Znamená to, že jde ještě zvrátit jeho schválení nebo nějak zasáhnout do jeho znění? A můžete to udělat vy poslanci nebo to je záležitost jen Bruselu, kde podle toho, co jsem slyšela, ale pakt už prošel. Tak jak to s ním vlastně je? A ještě ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Niedermayer (TOP 09): Můj "ECON" finiš za posílením evropské ekonomiky

7:17 Niedermayer (TOP 09): Můj "ECON" finiš za posílením evropské ekonomiky

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k nové ekonomické legislativě Evropské unie