Rozhodl jsem se zčásti podělit o poznatky, vzhledem k tomu, že na vysoké škole učím právo a snažím se, aby studenti pochopili, co je to demokracie a jaké základní práva a svobody máme z Ústavy a dalších zákonů, které jsou přijaty našimi demokratickými instituty, a to:
- ? Parlament
- ? Vláda
- ? Soudy
- ? Samospráva, zastupitelské orgány, kraje, města a obce
V naší zemi existuje sekularismus, to je oddělení státu od církve. Přijali jsme systém, který nepodporuje hermetické ideologie a různé kulty osobnosti, statní moc je od lidu a každý definovaný časový úsek (obvykle co 4 roky) jsou volby, nastavují tak nové parametry v souladu s Ústavou.
Platí princip rovný před zákonem a právem, ať někdo je mocný, chudý, jeho volební právo má stejný hlas. Máme občanskou společnost, nerozlišujeme víru. Tolerujeme víru, která není v rozporu s naší Ústavou. Náš systém jistě není dokonalý, ale je oproštěn od středověkých bludů, a zabydluje se princip, tzv. zlaté pravidlo, které se promítá do požadavku odmítání násilí, jakékoliv manipulace s lidmi a do požadavku minimálního projevu solidarity. Ve své negativní formulaci tento princip zní: "co nechceš, aby Tobě činili jiní, nečiň Ty jim".
Přijetím zákona č. 89/2012 Sb., nového občanského zákoníku, je stanoveno hned v §1, odst. 2, že jsou zakázána ujednání:
- ? porušující dobré mravy,
- ? veřejný pořádek nebo
- ? právo týkající se postavení osob, včetně práva na ochranu osobnosti.
Jsou deklarována svoboda a rovnost lidí v důstojnosti a právech.
Ale taktéž v §2:

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV