Nejezchleb (KSČM): Zpravodajské služby a občané ČR

22.02.2016 4:31 | Zprávy

Bezpečnost našich občanů a veřejného zájmu České republiky je ve velkém ohrožení. Je zapotřebí požadovat konkrétní odpovědnost z nejvyšších ústavních míst.

Nejezchleb (KSČM): Zpravodajské služby a občané ČR
Foto: KSČM
Popisek: Radek Nejezchleb

Nejsem žádný expert pro zpravodajské služby, ale vzhledem k situaci, která u nás nyní panuje po okolnostech návratu pětice Čechů unesených v Libanonu, tak i okolnostech propuštění unesených občanek ČR a v souvislosti s permanentními hrozbami teroristických útoků, jsem se snažil vypátrat, jak to tedy s našimi českými zpravodajskými službami vypadá. 

V České republice existují dvě zpravodajské služby pro vnitřek státu tzv. kontrarozvědka (civilní a vojenská) a dvě zpravodajské služby, které působí pro venek tzv. rozvědka (vojenská a civilní).  Pokud jde o legislativní zřízení vojenské zpravodajství, tak tuto službu upravuje zákon č. 289/2005 o Vojenském zpravodajství, který sdružuje obě služby rozvědku i kontrarozvědku.  V tomto zákoně jsou upravena zejména oprávnění a prostředky, jež tato služba využívá.  Zákon č. 154/1994 o Bezpečnostní informační službě tuto službu nejen zřizuje, ale podobně jako Vojenské zpravodajství upravuje zákonný postup a prostředky k získávání informací. V tomto zákoně je upravena pouze civilní kontrarozvědka.  Civilní rozvědka má zvláštní postavení. Působnost civilní rozvědky je upravena zákonem č. 153/1994 Sb., o zpravodajských službách České republiky, ve znění pozdějších předpisů. Řídí se právními předpisy České republiky, mezinárodními smlouvami, kterými je Česká republika vázána, usneseními vlády, zvláštními řídícími akty ministra vnitra a vnitřními předpisy. Zaměstnanci úřadu se řídí rovněž etickým kodexem. Podle § 51 zákona č. 219/2000 Sb., o majetku České republiky a jejím vystupování v právních vztazích, je samostatnou organizační složkou státu. Vnitřní organizaci a činnost úřadu upravuje statut, který schvaluje vláda České republiky. Úkoly, které dostává, jsou nám ukládány v mezích působnosti vládou a prezidentem. Děje se tak prostřednictvím ministra vnitra. Informace jsou předávány prezidentovi a vládě rovněž prostřednictvím ministra. Pouze v případech, které nesnesou odkladu, jsou předávány s jeho vědomím bezprostředně. Nejen civilní rozvědka se řídí zákonem č. 153/1994 Sb., o zpravodajských službách České republiky, ale i VOZ a BIS.

Jak je uvedeno v jejich zákonech: Postavení a působnost Vojenského zpravodajství i Bezpečnostní informační služby a jeho spolupráci s ostatními zpravodajskými službami České republiky upravuje zvláštní právní předpis a tím je uvedený zákon. Tento zákon upravuje zejména postavení, působnost, koordinaci, spolupráci a kontrolu zpravodajských služeb České republiky (dále jen "zpravodajské služby"), ukládání úkolů zpravodajským službám, podávání zpráv těmito službami a poskytování informací zpravodajským službám. V České republice působí tyto zpravodajské služby: Bezpečnostní informační služba, jejíž příjmy a výdaje tvoří samostatnou kapitolu státního rozpočtu, Úřad pro zahraniční styky a informace, jehož rozpočet je součástí rozpočtové kapitoly Ministerstva vnitra, Vojenské zpravodajství jako součást Ministerstva obrany. V čele zpravodajských služeb stojí ředitelé. Ředitele Bezpečnostní informační služby jmenuje, po projednání ve výboru Poslanecké sněmovny Parlamentu příslušném ve věcech bezpečnosti, vláda. Z výkonu své funkce je ředitel Bezpečnostní informační služby odpovědný vládě, která ho též odvolává. Ředitele Úřadu pro zahraniční styky a informace jmenuje a odvolává ministr vnitra se souhlasem vlády. Z výkonu své funkce je ředitel Úřadu pro zahraniční styky a informace odpovědný ministru vnitra. Ředitele Vojenského zpravodajství jmenuje, po projednání ve výboru Poslanecké sněmovny Parlamentu příslušném ve věcech bezpečnosti, ministr obrany se souhlasem vlády. Z výkonu své funkce je ředitel Vojenského zpravodajství odpovědný ministru obrany, který ho též se souhlasem vlády odvolává. 

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

autor: PV

Zajímalo by mě, jaký je zájem o kandidaturu za SOCDEM?

Hledal jsem totiž kandidáty, ale žádné jsem ani na vašich stránkách nenašel. Nebo jich snad máte tolik, že nevíte koho vybrat? To dost pochybuji, když od vás dost politiků přešlo jinam, což teda já neschvaluju a takové politiky nevolím

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Rozvoral (SPD): Požadujeme postupné snižování deficitu státního rozpočtu!

4:29 Rozvoral (SPD): Požadujeme postupné snižování deficitu státního rozpočtu!

Politické usnesení předsednictva hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) k aktuální politické situaci…