Niedermayer (TOP 09): Hnací silou ekonomiky musí být soutěž

20.03.2023 6:37 | Ze sítí

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k masivní podpoře investic do takzvaných zelených technologií v USA

Niedermayer (TOP 09): Hnací silou ekonomiky musí být soutěž
Foto: Hans Štembera
Popisek: Europoslanec Luděk Niedermayer

Může Evropa přijít o firmy, které vyrábí „zelené technologie“? Byla by to škoda, protože právě Evropa jasnými pravidly vytvořila podmínky pro tyto investice jako první. Ale vzhledem k vývoji ve Spojených státech, kde vláda rozjela masivní podporu právě těchto investic, vyvstává obava, že se nemalá část investic do tohoto strategického, rychle rostoucího sektoru, Evropě vyhne.

Anketa

Měla by být Markéta Pekarová Adamová odvolána z funkce předsedkyně Sněmovny?

98%
2%
hlasovalo: 38099 lidí

Do jisté míry je tato obava oprávněná. Nová americká legislativa IRA (Inflation Reduction Act) poměrně jednoduchým a efektivním, na „byznysové logice“ založeným způsobem, podporuje investice v USA právě v oblasti zelených a technologických investic. Jakkoliv jsou právě stabilní pravidla a jasné cíle pro investice důležité (a v EU je to realita), nebylo by moudré na konaní našich konkurentů nereagovat (a to nemluvím o masivní, netransparetní podpoře firem v Číně).

Zároveň ale nesmíme zapomenout, že ekonomika musí být „poháněna“ soutěží a konkurenceschopností (společně s jednoduchými a transparentními pravidly). Státní podpory, se kterou se v poslední době kvůli Covidu a energetické krizi v Evropě nešetřilo, bychom měli užívat s opatrností a cíleně jen tam, kde je jí opravdu třeba.

Mimo to v porovnání s USA platíme v Evropě vysokou cenu za fragmentaci našich politik. Zatímco ve Státech je jedna federální politika platná všude, v Evropě máme často 20 různých politik. Výsledek je dražší, méně transparentní a méně efektivní. Je škoda, že nemáme odvahu to aspoň v některých oblastech změnit.

Důvodů k zamyšlení nad naší ekonomikou a strategií máme v Evropě dost. Hledání dobrých cest (se snahou omezit vedlejší negativní dopady) nám jistě prospěje více než lamentování nad americkým přístupem. A to i přesto, že je v některých oblastech zřejmě protekcionistický (a je dobře, že po intenzivních jednáních Komise se podařilo jejich podstatnou část odstranit).

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

Ing. Jan Zahradil byl položen dotaz

Proč končíte?

Politiků jako jste vy je naopak třeba v politice více. Jstei jeden z mála, co fakt hájí priority, které měla ODS od počátku. S příchodem nových politiků se toho dost mění. Už ani nehájí živnostníky.Nepřijde mi, žejste tak starý, abyste šel do důchodu. Co tak vlastně budete dělat?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ministr Jurečka: Děláme úpravy, které jsou pozitivní, prorodinné a prosociální

23:08 Ministr Jurečka: Děláme úpravy, které jsou pozitivní, prorodinné a prosociální

Projev na 67. mimořádné schůzi Poslanecké sněmovny 8. června 2023 k zákonu o důchodovém pojištění