Niedermayer (TOP 09): Jak dál financovat unijní rozpočet?

26.09.2020 8:38

Komentář na facebookovém profilu k rozpočtu Evropské unie

Niedermayer (TOP 09): Jak dál financovat unijní rozpočet?
Foto: Hans Štembera
Popisek: Europoslanec Luděk Niedermayer

Pro připomenutí. Velikost rozpočtu EU je zhruba 1% HDP. Velikost obvyklého rozpočtu země EU je kolem 40% HDP. V reakci na krizi se země Unie rozhodly, navýšit tento rozpočet na zhruba 1,6% HDP. Není ale dohod na tom, jak se vzniklý dluh uhradí.

Minulý týden na plenárním zasedání v Bruselu jsme schválili Rozhodnutí Rady o systému vlastních zdrojů EU, která s tím úzce souvisí.

Anketa

Podporujete nový plán EU na povinnou relokaci migrantů?

2%
98%
hlasovalo: 35996 lidí

Jasná většina poslanců se shodla, že je nyní nezbytné, aby rozpočet EU obsahoval také nové zdroje příjmů, které by měly přinejmenším pokrýt náklady spojené s plánem na podporu oživení (ZDE). Díky schválenému textu se pousováme dál k okamžiku, kdy si Komise půjčí na finančních trzích 750 mld. EUR, jež budou poté využity právě na podporu oživení ekonomik členských zemí.

Hlasování Parlamentu umožní nyní Radě EU v co nejkratší době přijmout Rozhodnutí, následně bude zahájen proces ratifikace v jednotlivých členských zemích EU (v souladu s jejich ústavními předpisy). Po úspěšném završení ratifikačního procesu Rozhodnutí, ve všech státech, může přistoupit Komise k půjčkám (v Rozhodnutí je obsaženo zmocnění, které k této činnosti Komise potřebuje).

Je velmi důležité, aby nový evropský nástroj na podporu oživení, začal "fungovat". Jakékoliv další zpoždění by sociální a hospodářské oživení poškodilo - a to hlavně ke škodě unijních firem, podnikatelů a samozřejmě i všech občanů. A to nejen proto, že se zdá být reálné, že řadu zemí zasáhne "druhá vlna" pandemie.

Vstup v platnost je plánovaná společně s novým víceletým finančním rámcem, a to na leden 2021. Jednotlivá čerpání členskými zeměmi jsou ovšem podmíněna předložením „národních plánů“, které musí respektovat dohodu o využití zdrojů dosaženou na červencovém Summitu Unie (a musí je schválit Komise).

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Koruna Česká: Monarchie v ČR aneb jak by vypadal přechod z republiky na království

6:31 Koruna Česká: Monarchie v ČR aneb jak by vypadal přechod z republiky na království

České království jako státní útvar bylo na našem území od 13. století do roku 1918. Rozpadlo se spol…