Niedermayer (TOP 09): Je třeba zvážit, jaká skupina a kdy má být očkována prioritně

08.03.2021 5:34

Komentář na facebookovém profilu k strategii očkování

Niedermayer (TOP 09): Je třeba zvážit, jaká skupina a kdy má být očkována prioritně
Foto: Hans Štembera
Popisek: Europoslanec Luděk Niedermayer
reklama

Drtivá většina lidí (kolem 95 %), co na COVID-19 umírá, je ve věku nad 65 let. Současná data ukazují, že u nás na covid umírá kolem 150 lidí denně a dnešní data u počtu nákazy ukazují, že číslo dále poroste. Nemocnice, které jsou již nyní na hranici kapacit, budou muset nějak zajistit péči o ještě více lidí.

Velkou naději přináší očkování, které dle dat z jiných více proočkovaných zemí ukazuje, že očkování nesporně chrání životy. Měli bychom tedy maximálně chránit ty, kteří jsou nejvíce ohroženi a zároveň tím snižovat tlak na naše nemocnice, neb jde samozřejmě o lidi, kterým hrozí i v případě zvládnutí choroby těžký průběh, včetně hospitalizace.

Anketa

Má poslanec Lubomír Volný vaši důvěru?

34%
66%
hlasovalo: 14030 lidí

A právě proto je třeba zvážit, jaká skupina a kdy má být očkována prioritně. Tento týden začalo očkování skupiny nad 70 let a zároveň se spustilo očkování učitelů. Již po prvních hodinách, kdy byla otevřena registrace očkování pro učitele, se registrovalo skoro 100 tisíc učitelů. To znamená až 200 000 dávek méně pro lidi v nejrizikovější skupině. Je proto otázka, zda upřednostňování z hlediska dopadu infekce méně rizikových skupin před nejvíce rizikovými, je momentálně dobré řešení.

Bez pochyb je podle mne správné rychlé očkování zdravotníků, kteří pacienty s Covid léčí nebo tam, kde je ochrana složitá, ale očkování učitelů mi v tuto chvíli dává mnohem menší smysl, neb návrat do škol v horizontu dalších týdnů na stole podle mne není, a proto myslím, že tento krok měl pár týdnů počkat.

Strategie přednosti některým skupinám a nerozhodování výhradně dle věku či zdravotního stavu, by možná dávala smysl (stejně jako odkládání druhé dávky vakcín, které, jak se zdá, funguje v UK), kdyby u nás byla nákaza potlačena a nemocnice v „normálním provozu“. Dnes jsme od takové situace ale bohužel na míle daleko a zpomalení očkování těch nejvíce rizikových skupin situaci pouze zhorší.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Prokop (ANO): Zasedání zastupitelstva Prahy 11 zablokovala ztráta dalšího pirátského zastupitele

22:57 Prokop (ANO): Zasedání zastupitelstva Prahy 11 zablokovala ztráta dalšího pirátského zastupitele

Česká pirátská strana stihla za uplynulé dva roky přijít v Praze 11 už o čtyři zastupitele z devíti,…