Niedermayer (TOP 09): Postoj Číny k vojenské agresi Ruska vůči Ukrajině

22.04.2022 20:04 | Ze sítí

Komentář na facebookovém profilu k válce na Ukrajině a postoji Číny.

Niedermayer (TOP 09): Postoj Číny k vojenské agresi Ruska vůči Ukrajině
Foto: Hans Štembera
Popisek: Europoslanec Luděk Niedermayer

Před pár týdny se konal summit EU a Číny, na kterém se projednávala témata od vzájemných obchodních vztahů, oživení ekonomiky po pandemii covid-19, spolupráce v oblasti změny klimatu a transformace energetiky, či situace v oblasti lidských práv a další. Důležitým tématem byl samozřejmě i postoj Číny k vojenské agresi Ruska vůči Ukrajině.

Právě poslední z jmenovaných témat výrazně ovlivnilo ducha celého jednání. To, že vztahy EU s Čínou nejsou zdaleka ideální se potvrdilo i na summitu. O Ukrajině se totiž mluvilo hodně, nicméně i přes veškerá naléhání se od Číny nepodařilo získat ve vztahu k válce na Ukrajině žádný závazek (minimálně součinnost pro vytvoření humanitárních koridorů a jasný tlak na Rusko, že nebudou použity chemické zbraně ani zbraně hromadného ničení). Čína učinila pouze obecná prohlášení o tom, že si přeje mír, bez příslibu jakéhokoliv angažmá, dokonce bez jednoznačného označení akcí Ruska na Ukrajině za agresi a jejího odsouzení.

EU a Čína dlouhodobě vedou jednání o posílení vzájemných obchodních vztahů a investic. Tyto vztahu jsou bohužel, kvůli chybám minulosti, nesymetricky výhodné pro Čínu, která na nich vybudovala část své prosperity.

Nyní EU od Pekingu očekává přijetí větší zodpovědnosti v rámci mezinárodního společenství. Pokud se Čína v otázce ruské agrese na Ukrajinu jasněji nepostaví na stranu práva, a slovy a činy toto nenaplní, musí dojít k nastavení tohoto vztahu k "resetu." Doufám, že evropské firmy,  které mají obrovský podíl na vzniku této asymetrie, toto již aspoň trochu chápou.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

válka na Ukrajině

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: PV

Huawei

Co máte proti této značce? Jestli je to jen tím, odkud pochází, nemyslíte, že i nadměrná propagace všeho amerického, jak často vidíme není dobrá? Přijde mi, jak kdybychom zapomínali na svou suverenitu. Jedni podporují Rusko, Čínu, druzí zas USA, Západ a na národní identitu se zapomíná, nemyslíte...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Fiala (SPD): Kombinace dopadů asociální politiky a manažerské neschopnosti

16:02 Fiala (SPD): Kombinace dopadů asociální politiky a manažerské neschopnosti

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k personálním problémům úřadů práce