Niedermayer (TOP 09): Práva žen jsou lidská práva. Nezapomínejme na to

26.05.2023 6:23 | Ze sítí

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k ratifikaci Istanbulské úmluvy

Niedermayer (TOP 09): Práva žen jsou lidská práva. Nezapomínejme na to
Foto: Hans Štembera
Popisek: Europoslanec Luděk Niedermayer

Evropský parlament vyslal jasný signál, že jakákoliv forma násilí (nejen) na ženách je v Evropě absolutně neakceptovatelná. Měli bychom tak konečně učinit i my.

Předminulý týden jsme totiž v EP velmi silnou většinou podpořili unijní ratifikaci Úmluvy o prevenci a potírání násilí na ženách - mezinárodního lidskoprávního aktu, který tyto problémy adresuje - jinak známého jako Istanbulská úmluva.

Anketa

Jste spokojeni se způsobem, jakým Petr Pavel vykonává úřad prezidenta? (Ptáme se od 23.5.2023)

3%
95%
hlasovalo: 33780 lidí

Finální schválení je teď na Radě EU, čili členských státech. Jeho platnost ale bude i tak omezena pouze na oblasti, kde má Unie pravomoci či na její instituce. Což nás v žádném případě nezbavuje závazku Úmluvu ratifikovat i u nás, k tomu jsme se ostatně již dříve zavázali. Od té doby je ale u nás “ticho po pěšině” a vlády ratifikaci odsouvají na “až na to bude vhodná doba”.

Nechápu to. Na to postavit se násilí (nejen) na ženách se přeci nehledá "vhodná doba" (bez ohledu na to, že jsme u dojednání konvence byli). Třeba Ukrajina Úmluvu ratifikovala vloni i pod palbou ruských raket.

Musím říct, že jsem se styděl, když zpravodajka návrhu při debatě v EP apelovala na ratifikaci šesti posledními zeměmi EU, které tak zatím neučinily, a mezi kterými je právě i Česká republika. To je pro zemi, která se ve světě zaštiťuje havlovskou tradicí lidských práv, opravdu ostuda. Snad jsme u nás nezapomněli a náprava přijde rychle.

P.S.: Pro mne je otázka ratifikace Istanbulské úmluvy též symbolem toho, jak odolná vůči fake news či zkreslování skutečnosti naše společnost a hlavně vrcholná politika je. Neb právě na nich neratifikace stojí.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Tomáš Czernin byl položen dotaz

Válka na Ukrajině

Pane senátore, opravdu věříte tomu, že má Ukrajina šanci Rusko porazit, a že ji USA a ostatní budou podporovat do nekonečna? Nechápejte mě špatně, přeji si, aby Ukrajina Rusko porazila, ale myslím, že je to dost nereálná vize. A co mě ještě na vašem komentáři zarazilo je, že v něm vůbec nepíšete o m...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vondráček (Svobodní): Polovinu platu europoslance odevzdám na dobrou věc

14:04 Vondráček (Svobodní): Polovinu platu europoslance odevzdám na dobrou věc

Informace na svém veřejném facebookovém profilu o motivacích kandidatury do Evropského parlamentu