Niedermayer (TOP 09): Pravidlo o střetu zájmů se z logiky věci vztahuje na členy vlády

12.07.2020 7:35

Komentář na facebookovém profilu k rozhodnutí nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana nepodat správní žalobu v případu údajného střetu zájmů premiéra Andreje Babiše

Niedermayer (TOP 09): Pravidlo o střetu zájmů se z logiky věci vztahuje na členy vlády
Foto: Hans Štembera
Popisek: Europoslanec Luděk Niedermayer

Média hrají v dnešní společnosti stěžejní roli. A často rozhodují i o tom, kdo uspěje v politickém boji a kdo ne. Český parlament schválil v této oblasti pravidlo o střetu zájmů pro aktivní politiky.

Ohledně jeho interpretace došlo ke sporu dvou úřadů: Městského úřadu v Černošicích a Krajského úřadu Středočeského kraje. V této situaci platí "větší bere", a tak nad "městem" zvítězil názor "kraje" (kde je hejtmankou paní Jaroslava Pokorná Jermanová z hnutí ANO).

Je otázkou, zda v takovém případě, kdy na meritu věci existují rozdílné, a alespoň částečně podložené názory, by neměl následně rozhodnout někdo jiný. Konkrétně soud, jako nezávislá instance, což ve smyslu nezávislosti soudní moci není ani městský, ani krajský úřad. Ne kvůli pokutě, o kterou v řízení o přestupku jistě také jde, ale především kvůli "síle a váze postoje" k otázce existence či neexistence střetu zájmů, která je podstatou tohoto řízení. A samozřejmě též kvůli soudní nezávislosti a nestrannosti soudců, která posiluje kredibilitu rozhodnutí (bez ohledu na to, jaké by bylo).

Nejvyšší státní zástupce tuto možnost obrátit se na soud, kterou měl jedině on sám, nevyužil. Což mne hluboce mrzí. Neb kolem toho zůstane velmi silná pachuť.

Jistě má pravdu, že právní systém nesmí být více striktní vůči třeba premiérovi než jinému občanovi. Pravidlo o střetu zájmů se ale z logiky věci vztahuje na členy vlády, a tedy ne na běžné občany. Takže s přístupem k běžnému občanovi zde srovnávat nelze. Každopádně to, že neuznal za potřebné získat v této věci jasný verdikt od nezávislého soudu, mne překvapilo. Protože já zde tedy veřejný zájem jednoznačně vidím.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Prokšanová (KSČM): Děkujeme - nezapomínáme. Nikdy!

6:03 Prokšanová (KSČM): Děkujeme - nezapomínáme. Nikdy!

Kdo nás osvobodil? A komu to nemáme zapomenout? Snad nám ministryně Černochová napoví!