Nová podoba směrnic, kterou by na konci dubna mělo potvrdit plénum EP, zachovává povinnost dosažení 10% podílu obnovitelných zdrojů energie na spotřebě paliv v dopravě do r. 2020, ale nově stanoví strop ve výši 7% pro tradiční biopaliva (biopaliva vyráběná z běžných zemědělských plodin jako je řepka olejná, cukrová řepa, obilniny, brambory). Tento limit, který původně Evropská komise navrhla ve výši 5%, je reakcí na nemalé negativní dopady značného rozšíření produkce těchto surovin na zemědělství a ekosystém. Proto musí zbylá 3% představovat pokročilá biopaliva vyrobená z odpadu, slámy či třeba mořských řas, případně elektřina vyrobená z obnovitelných zdrojů energie (v podmínkách ČR hlavně solární energie). Jedná se o výsledek složitého vyjednávání mezi europoslanci a členskými státy.
EP v průběhu tohoto vyjednávání s členskými státy prosadil, aby se do 7% stropu pro tradiční biopaliva mohla započítat i biopaliva vyrobená z energetických plodin, jejichž definici Evropská komise zavede prováděcím předpisem (půjde například o rostliny pěstované na orných půdách, či dřeviny, jako jsou některé topoly, vrby, javory, akáty).
V ČR je v současné době podíl obnovitelných zdrojů energie na spotřebě biopaliv v dopravě na úrovni 6%, přičemž se jedná výlučně o tradiční biopaliva.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: TOP 09