Niedermayer (TOP 09): Vláda Andreje Babiše řeší drahé energie po svém

25.10.2021 21:45 | Ze sítí

Komentář na facebookovém profilu k nekvalitnímu fungování státu

Niedermayer (TOP 09): Vláda Andreje Babiše řeší drahé energie po svém
Foto: Hans Štembera
Popisek: Europoslanec Luděk Niedermayer

Navrhuje přestat vybírat DPH, čímž se může dostat do konfliktu s pravidly EU. Fungovaní daně z přidané hodnoty je totiž v Evropské unii regulované a podléhá určitým pravidlům. Evropská komise zatím zmiňuje možnost snížené sazby DPH, ale nikoliv na nulu.

Zastavení výběru daně přitom jen málo pomůže těm, kterým se růst cen energií promítne do značného nárůstu nákladů. Většina této podpory půjde lidem, kteří nejsou (nebo jsou minimálně) postiženi, zato věnuje mnoho stokorun ze společné kasy těm, na které růst cen nemá vliv a nebo pro ně tato změna nemá finančně citelnější dopad.

Stát v mnoha různých situacích musí konat a chránit tak své občany, i když je pravda, že to dělá z peněz, opět, svých občanů. Samozřejmě, má to smysl. Kvůli selhání státu v případech, jako je Bohemia Energy jsou totiž dopady na tisíce lidí velmi citelné. Ale sociální opatření musí být cílená a pomáhat především těm nejpostiženějších.

Nekvalitní fungování našeho státu přitom dokumentuje to, že ani po týdnech diskusí nejsou státní úřady s to říct, jaký podíl odběratelů (lidí a malých firem, kde může mít podpora též opodstatnění) má kontrakty, do kterých se velmi vysoké zvýšení cen zemního plynu či elektřiny citelně promítne. A právě od toho by se mělo odvíjet další řešení, více cílená nebo jen do určité míry plošná.

V době historicky nejvyššího státního deficitu není možné dále pokračovat s bezmyšlenkovým rozhazováním státních financí. Ale chápu, že premiéra na odchodu nějaký stamilion deficitu rozpočtu navíc neznepokojuje.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Jozef Sikela (BPP), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Pekarová Adamová (TOP 09): Rodičům malých dětí nesmíme bránit v práci

22:24 Pekarová Adamová (TOP 09): Rodičům malých dětí nesmíme bránit v práci

Komentář na facebookovém profilu k rozšíření možnosti čerpání rodičovského příspěvku