Niedermayer (TOP 09): Začátek by měl vypadat jinak

01.09.2020 6:37

Komentář na facebookovém profilu k začátku nového školního roku

Niedermayer (TOP 09): Začátek by měl vypadat jinak
Foto: Hans Štembera
Popisek: Europoslanec Luděk Niedermayer

Dnes se po delší “přestávce” děti vrátí zpět do školních lavic. Sice je tam zatím nečeká původně avizované "rouškové cvičení", ale "uzavření" či "přivření" škol visí ve vzduchu. Jinak se ale asi nezmění nic. Bohužel.

Děti budou nadále zahrnovány nesmyslným kvantem informací, jejichž (velmi dočasné) vstřebání bude ověřováno jen málo smysluplnými, zato přísnými testy. Případná modernizace se zřejmě projeví pouze opětovnou debatou o tom, zda má, či nemá být povinná maturita z matematiky a jak vlastně má tato zkouška vypadat (aby ji studenti zvládli, neb v opačném případě "to vypadá špatně"). Slova jako e-learning či projekty, budou padat jen vyjímečně. Diskusi o tom, co si žák základní a střední školy v 21. století má (skoro) bezpodmínečně ze školy do dalšího života odnést, se budeme i nadále vyhýbat.

Anketa

Jsme zadlužení a příspěvek 5 tisíc Kč pro důchodce si nemůžeme dovolit, řekla předsedkyně TOP 09 Pekarová. Má pravdu?

13%
87%
hlasovalo: 17510 lidí

Právě teď je přitom jedinečná příležitost to změnit. A mimo jiné stavět na tom, co se v půl roce "lockdownu" na spoustě škol povedlo. Podmínkou je samozřejmě redukovat objem současného učiva, tak aby byl prostor na "nové dovednosti" (jak pro žáky, tak pro učitele). Do výuky musíme zapojit více digitální technologie a klást důraz na samostatnost či týmovou a projektovou práci, s níž se většina studentů v budoucnu jistojistě setká. Poslední měsíce (ve fungujících školách) totiž ukázaly, že to možné je. A zdá se, že by stačilo jen trochu více podpory a hlavně nalezení cest, jak rychle přenést onu dobrou praxi i do škol dalších.

V neposlední řadě často omílaný nedostatek financí by také neměl být problém, jelikož v rámci krizové podpory z rozpočtu EU dostaneme stovky miliard korun na investice. A investice do digitalizace a chytré ekonomiky jsou zde jednou z hlavních priorit. Takže, proč nezačít digitalizaci právě digitalizací školství (ale jinak, než v minulosti)?

Bohužel, mé zamyšlení nad tím nekončí příliš pozitivně, neb zkušenosti pozitivní zatím nejsou. A to, že ministerstvo začíná od toho, že (po kolikáté už) dodá do škol za miliardu počítače (a neřekne, co s nimi), nevěstí podle mne nic dobrého, neb začátek by měl vypadat jinak.

Více k tématu ZDE.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Kateřina Konečná byl položen dotaz

Populismus?

Dobrý den, proč s návrhem na snížení platu přicházíte až teď před volbami? A jestli vám přijde vysoký, což nerozporuji, zajímalo by mě, co s tak vysokým platem děláte vy? Dáváte třeba část na dobročinné účely, jako to třeba dělal prezident Zeman? A ještě jedna věc, není plýtvání penězi celý chod EU,...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vích (SPD): Fialova vláda podporuje a schvaluje Migrační pakt EU

22:55 Vích (SPD): Fialova vláda podporuje a schvaluje Migrační pakt EU

Jak by to asi vypadalo, kdyby místopředseda jakékoli z minulých vlád přiznal, že v zahraničí odsouhl…