Nováčková (Piráti): Národ, který zapomene svou minulost, nemá žádnou budoucnost

15.11.2019 13:47

Česká společnost se 30 let po Sametové revoluci stále nedokázala vyrovnat s obdobím, které změně režimu předcházelo. Jen máloco dokázalo letos rozpoutat tak vyhrocenou debatu jako události, které se odehrály kolem sochy maršála Koněva v Praze.

Nováčková (Piráti): Národ, který zapomene svou minulost, nemá žádnou budoucnost
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Pirátská vlajka

Netrvalo to dlouho a součástí této diskuse se staly desítky soch, fresek a dalších uměleckých děl z období totality včetně několika objektů v Ostravě. Sovětský maršál je beze sporu kontroverzní historickou postavou, která má za sebou například krvavé potlačení maďarského povstání v roce 1956 a právem tak budí polemiku o budoucnosti jeho pražské sochy. Na jiných místech je ale situace odlišná a není zdaleka tak černobílá.

Ostrava nedávno zažila vandalský útok na hrob sovětských vojáků v Komenského sadech (viz naše vyjádření). Ještě dříve se ale v podobném duchu rozeběhla diskuse o sousoší Komunisté, které již několik desetiletí chátrá bez jakékoliv péče v parku poblíž křižovatky ulic Plzeňské a Horní. Obě sochy jsou dokonalou ilustrací doby, ve které vznikly a jejich přítomnost v našem městě je naprosto odůvodněná. Na rozdíl od kontroverzní Koněvovy sochy se totiž nejedná o adoraci ideologie ani jejích představitelů. Dokonce původně plánované ideologické symboly - srp a kladivo, byly v roce 1974 (tedy za časů tuhé normalizace) odmítnuty. Výsledné dílo má tedy hlavně symbolizovat pokrok, konkrétně v oblasti atomového a vesmírného výzkumu. V našem městském obvodu se tato tématika objevuje minimálně v dalších třech případech uměleckých děl (např. Objevitelé vesmíru nebo Atomový věk) a v celé Ostravě tomu není jinak.

Odstranění památek z dob komunismu minulost nevymaže a lepší společnost nevybuduje. Jedním z řešením může být sejmutí sousoší z mohutného podstavce, s pomocí architektonicko-výtvarné soutěže jej zrestaurovat a zasadit do kontextu současnosti a okolí dané lokality. Myšlenku restaurovat sousoší má vedení radnice již delší dobu. Konkrétní termín či projekt jsou ale stále nejisté. Jisté je zatím jen to, že z návrhu rozpočtu na další rok tento záměr vypadl. Rozdíl mezi Koněvem a Komunisty či pomníkem v Komenského sadech je pro tyto debaty ale naprosto zásadní a neodborné a politicky zabarvené výroky mohou snahu porozumět minulosti zhatit.

Věřím, že zachovávání svědectví o minulosti je důležité pro správná rozhodnutí v budoucnosti. Výročí Sametové revoluce bychom si měli připomenout s vědomím toho, že žijeme v nejlepším období v naší historii. Poděkujme lidem, kteří se o to zasadili a vzpomeňme na oběti, které si minulý režim vyžádal. Bez znalosti minulosti bychom této vzpomínky ale nikdy nebyli schopni.

Pavlína Nováčková, pirátská zastupitelka městského obvodu Ostrava–Jih

Zdroj: piratskelisty.cz

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Bartošek (KDU-ČSL): Rýsuje se spolupráce v rámci krajských voleb s ODS

22:27 Bartošek (KDU-ČSL): Rýsuje se spolupráce v rámci krajských voleb s ODS

Komentář na facebookovém profilu k regionální politice strany