V tomto článku si nečiním nárok dát autoritativní odpověď na otázku, zda má ČSSD vládu Jiřího Rusnoka podpořit. Spíše se zamýšlím nad životně důležitými otázkami, které by si měla naše strana v této mezní situaci položit. Z různých stranických fór, na kterých se téma podpory Rusnokově vládě diskutuje, mám nepříjemný dojem, že mnoho těchto otázek zůstává opomenuto, nebo se jim protagonisté diskuse záměrně vyhýbají.
Strategie „lepší Rusnok než Kalousek“ versus strategie předčasných voleb
Podpora Rusnokově vládě se nejčastěji zdůvodňuje potřebou zabránit návratu vlády pravicové koalice, zkrátka volme strategii „lepší Rusnok než Kalousek“. Je třeba přiznat, že takto si zdůvodňuje podporu Rusnokově vládě mnoho občanů a rozhodně mnoho voličů ČSSD. Rozumím tomu. Po katastrofální sedmileté vládě pravice v zemi v režii démona Kalouska, každá nová vláda, která ji nahradí, i kdyby jí předsedal kačer Donald, bude většinou občanů vnímána jako dar z nebes. Přesto odmítám přijmout bez hlubšího analytického pohledu argument, že jde o optimální strategii, kterou by měla při řešení současné vládní krize ČSSD primárně sledovat. Nejsem přesvědčen, že by jí měla bezmyšlenkovitě (!) přijmout nejstarší, nezkušenější a dlouhodobě nejsilnější česká politická strana s ambicí převzít v dohledné době politickou moc v zemi. Považuji to, mírně řečeno, za nedůstojné, za výraz malého sebevědomí nebo nedostatku politické představivosti.
Strategie „lepší Rusnok než Kalousek“ není původní strategií ČSSD jak řešit stávající vládní krizi. Původní strategií ČSSD je úsilí dospět co nejrychleji ústavními kroky k předčasným volbám a to ze tří podstatných důvodů: 1) Jde o nejčistší ústavní řešení současné vládní krize. 2) Vychází vstříc potřebě co nejrychleji ustavit legitimní vládu, která by mohla začít komplexně a systémově řešit nahromaděné problémy v zemi způsobené politikou předchozích vlád. 3) V současné době nelze promeškat mimořádnou příležitost dosáhnout vysokého volebního vítězství ČSSD slibující ustavení takové vlády, která by umožňovala nejdůslednější realizaci sociálně demokratického a levicového vládního programu v naší polistopadové historii. V strategii předčasných voleb je tedy rovněž zakomponována snaha zabránit návratu pravicové vlády, ale způsobem, který důsledně zohledňuje ústavně právní a demokratické hledisko, zájmy země a zároveň zájmy sociální demokracie a levice na co nejrychlejší politické změně v zemi.
Naproti tomu strategie „lepší Rusnok než Kalousek“ je od počátku řešení vládní krize strategií Miloše Zemana a SPOZ. Strategií, která je ČSSD vnucována. Miloš Zeman nepověřil Jiřího Rusnoka ustavením vlády, která by tu měla vládnout pouze do předčasných voleb. To by musel způsob jejího ustavení a hledání podpory pro ni vypadat zcela jinak. Prezident sleduje od samého počátku ustavení své (Rusnokovy) vlády, která tu bude vládnout do řádných voleb v květnu 2014. Jakkoli rétoricky alespoň občas zpočátku připouštěl, že může jít o vládu pouze přechodnou do předčasných podzimních voleb, ve skutečnosti tak nekonal a nekoná.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: cssd.cz