ODS: Vláda prosadila další byrokratickou šikanu podnikatelů. Jsme rezolutně proti

07.11.2014 16:37

ODS v pátek ve Sněmovně hlasovala jasně proti tomu, aby drobní podnikatelé a živnostníci měli povinnost každý měsíc vyplňovat další registrační formulář o dani z přidané hodnoty.

ODS: Vláda prosadila další byrokratickou šikanu podnikatelů. Jsme rezolutně proti
Foto: red
Popisek: Logo ODS
reklama

Ten po nich požaduje vládní novela zákona o dani z přidané hodnoty. „Normální lidé budou doplácet na neschopnost státu vybírat daně,“ protestoval proti další povinnosti uvalené vládou na podnikatele předseda Občanské demokratické strany Petr Fiala.

„Množství kontrol, které nic neodhalí, se už dlouho vzpírá zdravému rozumu. Toto opatření také. Opravdu nestačí, aby podnikatelé podávali čtvrtletní oznámení jako dosud? Logiku to však bohužel má – totiž tu socialistickou. Mnohé napovídá už sám název „kontrolní hlášení“. Nejde tu o pomoc poctivému podnikání, ale o kontrolu, evidenci, dohled,“ zdůrazňuje Petr Fiala.

„Zajímalo by mě, jestli vláda zkusila alespoň odhadnout, kolik je takových daňových dokladů. U malých firem můžeme odhadovat počet daňových dokladů na vstupu, na výstupu někde kolem 200, možná 250, podle činnosti. Pokud má někdo levnější produkty, tak faktur může být víc. Takže stovky u těch nejmenších. U těch největších to budou desetitisíce, statisíce. Co s tím vlastně bude dělat, kromě toho, že bude hromadit ta data?“ ptá se Zbyněk Stanjura, předseda poslaneckého klubu ODS.

„Obludný je trend stále většího dohledu, šmírování, kontrol, povinnosti hlásit státu stále více informací týkajících se svobodných aktivit podnikatelů, ale i dalších občanů. Stát občanům přestává sloužit, stáváme se "poddanými". Každým takovýmto  opatřením přicházíme o kus tolik vzácné svobody,“ dodává ekonomický expert ODS, Jan Skopeček.

Vládou navrhovaná povinnost měsíčně vykazovat doklady o DPH se dotkne čtvrt milionu podnikatelů, kteří jsou plátci DPH. Podle údajů vlády je to bude ročně stát dohromady 1,37 miliardy korun a každého z nich asi 3,5 hodiny času měsíčně. ODS navrhovala, aby vláda této zbytečné měsíční práce ušetřila alespoň malé podnikatele a živnostníky.

Spolu s tím také občanští demokraté navrhli vládní koalici kompromisní návrh na snížení dolní sazby DPH na 10 procent. Zůstaly by tak zachovány dvě sazby daně z přidané hodnoty, zatímco vláda prosazuje, aby se DPH nově vybírala ve třech různých výších podle toho, který konkrétní výrobek či služba by byla vládní většinou označena za prospěšnou a tudíž hodnou zařazení do nízké nebo ještě nižší sazby DPH. ODS s takovým postupem, který výběr DPH zcela znepřehlední, jasně nesouhlasí.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: ODS
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vích (SPD): Chaos v krajích je důsledkem odmítání přímé volby hejtmanů

17:36 Vích (SPD): Chaos v krajích je důsledkem odmítání přímé volby hejtmanů

Hnutí SPD dlouhodobě navrhuje zavedení přímé volby hejtmanů, primátorů a starostů. Vláda ANO, ČSSD s…