Oberreiter (SPOZ): Neziskovky + bezdomovectví - smutné zrcadlo naší společnosti v 21. století

27.09.2018 10:23

Blog pojednává o aktivitě našich neziskových (ziskových) organizací všude ve světě, zatímco doma máme desítky tisíc lidí bez domova a prakticky bez pomoci. Pomoc z nouze ven, byť části z nich, by byla velkým počinem.

Oberreiter (SPOZ): Neziskovky + bezdomovectví - smutné zrcadlo naší společnosti v 21. století
Foto: David Springl Photography
Popisek: Jiří Oberreiter
reklama

Otázka bezdomovců přichází na mysl téměř každému zejména dnes, kdy se pod ohromnou mediální masáží a za přispění některých politických stran řešila otázka 50 syrských sirotků.

Odhaduje se, že v České republice se v současné době pohybuje přes 60 tisíc bezdomovců. Ženy, muži, mladí i staří. Příčin je mnoho. Od nezvládnutí osobní situace, alkohol, ztráta zaměstnání, drogová závislost, exekuce, nezvládnutí přechodu z vězení do běžného života atd. Bezdomovci se pohybují na okraji společnosti, žijí v improvizovaných příbytcích stlučených z prken, v polorozbořených domech, v lesích, kolem nádraží, pod mosty, atd. Stravují se různě – něco vyžebrají, něco ukradnou, něco najdou v popelnicích, něco jim dají dobrodinci apod. Většinou jsou zarostlí, špinaví, páchnoucí, přiopilí, mnozí nemocní …….

Jsou, nebo nejsou schopni resocializace? Část určitě ano. Potřebují ale vydatnou pomoc. K tomu by ale potřebovali pomoc od státu nebo od tzv. neziskovek. Z neziskovek se ale vývojem staly ziskovky, které daleko více zajímá cestování po světě a pomoc kde komu v Africe či Asii, než vlastní spoluobčané. Více je zajímá péče o nemocné trpící AIDS, ebolou nebo nilskou chřipkou kdesi v Ugandě či Nigérii, než nemocní kolem hlavního nádraží v Praze či Ostravě. Takové ziskovky jako je Člověk v tísni, Lékaři bez hranic apod., to je pořádný byznys, který nemá o finanční prostředky nouzi. A to už je pořádně přitažlivé i pro ty naše lidumily, kteří jsou všude tam, kde tečou velké peníze. Za to čtvrtstoletí, kdy tento typ byznysu vznikl, mají pořádně vyvinutý čich na peníze, a ty jim rozhodně nesmrdí.

Ing. Jiří Oberreiter

  • SPOZ
  • Nezávislý politický konzultant
  • mimo zastupitelskou funkci

Známé rčení „bližší košile než kabát“ jim také opravdu nic neříká. Nikoho z těch velkých „neziskově-ziskových“ zazobanců by ani nenapadlo pomoci bližnímu v nouzi. Nikoho by nenapadlo přijít třeba s projektem vybudovat pro bezdomovce bydlení s hygienickým zařízením, lékařskou péčí, holiči, teplou i studenou vodou a třeba i pravidelnou stravou. K tomu samozřejmě pomoc psychologů a třeba i psychiatrů. Také nějaká rekvalifikace a výuka by jistě našla uplatnění. To do náplně práce těchto velkých neziskovek určitě nespadá. A že by to byl opravdu chvályhodný počin jim také nepřišlo na mysl. A obrovským úspěchem by bylo, kdyby se tímto způsobem zachránilo třeba jenom 10 nebo 20 procent těch ztroskotaných lidských bytostí. Bylo by to hodno nejen státního vyznamenání, ale stoupla by i společenská prestiž těch předražených organizací, které vyžadují opravdový audit jako sůl.

Rozhodně je momentálně pro mnoho neziskovek výnosnější zapojit se do převozu nelegálních migrantů do Evropy a inkasovat peníze, ať jsou odkudkoliv. Možná by je napadla i taková pomoc státu, kdy by mohly nahradit konzulární oddělení našich ambasád v zahraničí, dostat oprávnění a legalizovat proudy migrantů přímo na africkém území a do Evropy je posílat již jako Evropany. Bůh ví, co se jim honí v hlavách.

(převzato z Profilu)

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Okamura (SPD): Pan premiér by si měl vybírat inteligentnější poradce

20:45 Okamura (SPD): Pan premiér by si měl vybírat inteligentnější poradce

Komentář na facebookovém profilu k nouzovému stavu a očkování proti koronaviru