Okamura: Platit daň z příjmu, který jsem neměl, je do nebe volající hloupost

12.06.2013 19:25 | Zprávy

Navrhujeme dvě novely zákona o dani z přidané hodnoty včetně paragrafového znění, které zároveň předkládáme k projednání do Poslanecké sněmovny.

Okamura: Platit daň z příjmu, který jsem neměl, je do nebe volající hloupost
Foto: Hans Štembera
Popisek: Senátor Tomio Okamura

Je nám absolutně jasné, že tyto návrhy nejsou ve své podstatě nijak revoluční. O tyto úpravy žádají léta podnikatelé i podnikatelské svazy - Hospodářskou komorou počínaje, Svazem průmyslu konče.

V prvním návrhu novely zákona navrhujeme, aby si plátce DPH nárokoval odpočet daně až po zaplacení faktury a zároveň ten, kdo odvádí daň na výstupu, platil daň až po přijetí platby.

Platit daň z příjmu, který jsem neměl, je přece nejen do nebe volající hloupost, ale také do nebe volající nespravedlnost. Z praxe známe případy, kdy neplatič nejen nezaplatil fakturu, ale zároveň si za tuto fakturu nechal od státu vyplatit vratku DPH - za platbu, kterou nezaplatil.

A naopak - slušný živnostník nejenže nedostane od podvodníka platbu za svoje zboží nebo službu, ale navrch ještě musí zaplatit DPH za to, o co byl v podstatě okraden. Někteří slušní podnikatelé se tak cizí vinou dostávají do platební neschopnosti, což má pak negativní vliv také na pracovní místa.

Jsou samozřejmě hlasy, že to je vše účetně komplikovanější.
Ale trpět nespravedlnost jen proto, aby měl Finanční úřad jednodušší život, mi nepřijde moc systémové. Přednost musí mít v tomto případě občan, živnostník či firma a ne pohodlí a lenost státu.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

autor: Tomio Okamura

Mgr. Ondřej Kolář byl položen dotaz

Co myslíte tím zvláštním statusem pro Ukrajinu?

A myslíte, že vzhledem k prokazatelné korupci na Ukrajině je správné ji nějakým způsobem začleňovat do EU? Upřímně já nevěřím tomu, že pokud by byla v EU, že by to vytvořilo nějakou oponu pro Rusko. Proč by taky mělo? Myslíte, že kdyby třeba Ukrajina byla už teď v EU, že by ji snad Rusko nenapadlo?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Senátor Drahoš: Snaha Babiše rozdávat všechno všem brzy narazí na realitu

8:08 Senátor Drahoš: Snaha Babiše rozdávat všechno všem brzy narazí na realitu

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu ke jmenování nové vlády.