Okamura (SPD): Andrej Babiš před volbami sliboval, že nebudou zvyšovat daně, ale nyní...

14.05.2019 21:04

Komentář na facebookovém profilu ke zvyšování daní na tabák a alkohol

Okamura (SPD): Andrej Babiš před volbami sliboval, že nebudou zvyšovat daně, ale nyní...
Foto: Hans Štembera
Popisek: Tomio Okamura
reklama

Hm! Andrej Babiš před volbami sliboval, že nebudou zvyšovat daně, ale nyní chtějí zvednout daně na alkohol a na cigarety, protože konečně přiznali, že na svoje nereálné sliby nemají peníze. Připomenu doslovný citát pana premiéra z programu hnutí ANO: „Za klíčové považujeme předvídatelné a stabilní daňové prostředí. Nebudeme zvyšovat daně, ale naopak je snižovat. U nízko a středně příjmových skupin daně snížíme a u vysokopříjmových skupin daně stabilizujeme a dále nebudeme navyšovat. Vidíme prostor pro snížení sazby DPH, ale důležité je, aby se toto snížení promítlo v cenách pro lidi a nezůstalo v kapsách obchodníků,” píše se v Program hnutí ANO pro volby do Poslanecké sněmovny 2017.

A teď chce hnutí ANO pravý opak! Hnutí SPD odmítá zvyšování daní! Navíc, zvýšení daní na alkohol a tabák pouze přinese vyšší míru pašování či pokoutní výroby a stát tak v konečném důsledku vybere méně podobně, jako se to stalo, když tyto daně zvyšoval tehdejší ministr financí Kalousek. Po Kalouskově zvýšení daně o 10% kuřáci masivně přecházeli k nákupům na černém trhu. Každá čtvrtá v ČR vykouřená cigareta byla pašovaná, takže stát po zdražení vybral na dani o 9 miliard méně.

Po zvýšení daně za Kalouska milovníci tvrdých nápojů nepřestali pít alkohol, ale přešli na černý trh. Nebo na individuální dovoz alkoholu z Polska, kde byla spotřební daň tehdy nižší. Zvýšené nákupy spotřebitelů na černém trhu trvaly několik let, až do metanolové krize. Během té doby klesl roční výnos daně z lihu až na 6 miliard. Kvůli příliš vysokému zvýšení daně a zdražení legálního zdaněného alkoholu stát během 5 let přišel o zhruba 6 miliard Kč. Velká část z této sumy skončila v rukou pašeráků a lidí, kteří vyráběli falešné kořalky, tedy v rukou kriminálníků, kteří nakonec způsobili smrt a zmrzačení řady lidí při otravě metylalkoholem. Přesto Babišova ministryně financí Alena Schillerová nyní navrhuje dokonce dvojnásobné zvýšení daňové sazby na alkohol než v krizových letech 2006 a 2010.

Úspory vlády je potřeba provádět zejména v zásadním snižování státní byrokracie, omezení financování politických neziskovek a omezení vyvádění stovek miliard ročně ve formě dividend nadnárodních koncernů do zahraničí.

Tomio Okamura

  • SPD
  • Předseda hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD)
  • místopředseda PS PČR

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Hejtmanka Pokorná Jermanová: Středočeský kraj je inovačním lídrem České republiky

12:04 Hejtmanka Pokorná Jermanová: Středočeský kraj je inovačním lídrem České republiky

Středočeské inovační centrum (SIC) slaví pět let. Od svého založení v roce 2015 získalo na podporu i…