Okamura (SPD): Turecko? NATO s Bruselem jako vždy selhávají

01.08.2020 12:46

Komentář na facebookovém profilu k situaci mezi Řeckem a Tureckem

Okamura (SPD): Turecko? NATO s Bruselem jako vždy selhávají
Foto: repro Youtube, BR
Popisek: Tomio Okamura
reklama

Minulý týden Turecko ohlásilo, že jeho vrtná loď doprovázená konvojem 19 tureckých vojenských lodí a 2 ponorek vnikne do řeckých pobřežních vod s úmyslem nelegálně těžit řeckou ropu a plyn. Cestu k ložisku uhlovodíků jim přehradilo 21 bojových plavidel řeckého námořnictva a 2 řecké ponorky. Řecký premiér požádal o pomoc německou kancléřku, která právě za Německo předsedá Evropské radě. Pomoci se nedočkal. Řecký ministr zahraničí požádal generálního tajemníka OSN Antonia Guterrése o svolání mimořádného zasedání Rady bezpečnosti OSN. Řecký ministr obrany požádal také generálního tajemníka NATO Jense Stoltenberga, aby se pokusil přesvědčit Turecko, které je stejně jako Řecko členem NATO, aby upustilo od pokusu vojensky obsadit řecká ložiska nerostných surovin. Řecka se ale nikdo v podstatě nezastal.

A minulý týden vyplulo z tureckého přístavu dalších 15 těžce vyzbrojených tureckých válečných lodí, aby početně posílily flotilu snažící se vniknout do řeckých pobřežních vod. V reakci na to náčelník generálního štábu řecké armády Konstantinos Floros vyslal do oblasti stejný počet řeckých bojových lodí.

Řečtí europoslanci požádali, aby se tureckou invazí do řeckých pobřežních vod zabýval Evropský parlament na mimořádné schůzi, která byla svolána k projednání závěrů Evropské rady, která rozhodla zadlužit EU 750 miliardami eur půjček. Naše vlastenecká frakce Identita a demokracie (ID), v níž působí europoslanci zvolení za SPD, podpořila řeckou žádost o rozšíření programu o boj na téma hrozící války mezi Řeckem a Tureckem.

Naše frakce v europarlamentu navrhla okamžitě zastavit vyplácení jakýchkoli peněz z rozpočtu EU Turecku. Kolegové z rozpočtového výboru navrhli přesunout peníze určené na migrační výpalné Turecku a na různé jiné dotace této zemi, která aktuálně napadá 2 členské státy, ve prospěch zajištění ochrany vnější hranice EU.

Člen NATO Turecko opakovaně ohrožuje Řecko a všude ticho po pěšině, média ani politici si krize nevšímají. Proč? Představte si, že by například Rusko takhle ohrožovalo jakoukoli jinou zemi. Jaká hysterie by se zvedla. Ukazuje se navíc pravý opak - Rusko díky vlivu na Turecko se stává tím, kdo je ochotný a schopný hrozící válku zažehnat. A NATO s Bruselem jako vždy selhávají. A Babišova vláda hnutí ANO, ČSSD a KSČM zbaběle mlčí...

Tomio Okamura

  • SPD
  • Předseda hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD)
  • místopředseda PS PČR

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Rozvoral (SPD): Vláda měla již dávno schválit takzvaný kurzarbeit a rekvalifikace

15:12 Rozvoral (SPD): Vláda měla již dávno schválit takzvaný kurzarbeit a rekvalifikace

Projev na 98. schůzi Poslanecké sněmovny dne 23. 4. 2021 k bodu Konec likvidace českého maloobchodu