Okamura (SPD): Vláda Andreje Babiše prosazuje další navyšování dávek nepřizpůsobivým

17.09.2018 16:41

Komentář na facebookovém profilu k zvyšování neadresného vyplácení dávek

Okamura (SPD): Vláda Andreje Babiše prosazuje další navyšování dávek nepřizpůsobivým
Foto: Hans Štembera
Popisek: Tomio Okamura

Babišova vláda prosazuje další navyšování dávek nepřizpůsobivým lidem - proto jsem ve Sněmovně navrhl zařadit mimořádný bod, abychom veřejně projednali návrhy ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové (ČSSD) na zvyšování neadresného vyplácení dávek. Můj návrh však poslanci ANO, Pirátů, ČSSD, KSČM, KDU-ČSL a STAN ZAMÍTLI, protože jim současný stav vyhovuje. Takže se nemohlo o návrhu veřejně jednat... A já Vás prosím o podporu SPD v říjnových komunálních a senátních volbách, aby byl náš hlas silnější. Podívejte se na video, co jsem k tomu řekl ve Sněmovně:

Vážené dámy a pánové,

navrhuji zařadit na program schůze Sněmovny mimořádný bod s názvem: "Zhodnocení účinnosti platné legislativy v oblasti sociální politiky České republiky".

A zde je moje zdůvodnění. Česká republika prožívá období hospodářského růstu a rekordně nízké nezaměstnanosti. To jsou dobré zprávy, ale bohužel mají také svou druhou stranu mince. Paradoxně roste počet takzvaných nepřizpůsobivých občanů žijících ve vyloučených lokalitách. Roste počet těchto lokalit. Náklady na sociální dávky neklesají úměrně s nabídkou práce. Podle ekonomických ukazatelů by tento sociální jev měl ubývat, a místo toho roste. Dnes je v České republice přes 600 takzvaných vyloučených lokalit a žije v nich přes 110 tisíc lidí. To je minimálně dvojnásobek proti stavu v roce 2009.

Druhým paradoxem je, že problém roste přes ujišťování odpovědných orgánů a především Ministerstva práce a sociálních věcí, že problém řeší.

Proč je tomu tak? Protože naše legislativa je neúčinná, nebo se v praxi plně neuplatňuje proti lidem, kteří se rozhodli žít na úkor ostatních. Ten, kdo dnes může pracovat a nepracuje, je flákač a parazit. Naše sociální dávky se tváří adresně ve vztahu k účelu dávky. Bohužel současná legislativa je často slepá ve vztahu k oprávněnosti dávky, především v případě zákona o hmotné nouzi. Stále jen na základě tohoto zákona vyplácíme na půl miliardy korun měsíčně. Dokud budou dávky vypláceny lidem, kteří pracují načerno, spekulují s nájmy, lidem odmítajícím práci, žijícím s kriminality a lidem neposílajícím děti do škol, tak problém nevyřešíme.

Naše hnutí SPD v této souvislosti považuje za nebezpečné mediálně uvedené záměry plošného navyšování tohoto typu dávek, jak to deklarovala ministryně Maláčová. Navyšujme mzdu za práci a ne dávky.

V případě zařazení bodu navrhneme Sněmovně následující usnesení: "PSP ČR považuje současný stav legislativy v sociální oblasti za nedostatečně motivující pro zapojení práceschopných lidí do pracovního procesu. Nápravy nelze dosáhnout plošným navyšováním dávek, ale důsledným vymáháním tvrdosti zákona, nebo přísnější úpravou zákona tam, kde žadatel dlouhodobě nepracuje i když může a tam, kde žadatel neplní povinnosti vyplývající ze školní docházky".

Tomio Okamura

  • SPD
  • Předseda hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD)
  • místopředseda PS PČR

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Senátor Oberfalzer (ODS): Petice řeší naléhavou potřebu regionů k dokončení klíčové páteřní infrastruktury naší země

10:45 Senátor Oberfalzer (ODS): Petice řeší naléhavou potřebu regionů k dokončení klíčové páteřní infrastruktury naší země

Projev na 18. schůzi Senátu 18. října 2018 k Petici na podporu infrastrukturních projektů: - dálnice…