Okamura (SPD): Výstavba jaderných bloků se může výrazně prodražit

04.05.2019 19:31

Komentář na facebookovém profilu k vlivu boje Evropské unie proti emisím CO2 na výstavbu jaderných elektráren

Okamura (SPD): Výstavba jaderných bloků se může výrazně prodražit
Foto: JK
Popisek: Tomio Okamura
reklama

Kvůli neadekvátnímu boji Evropské unie proti emisím CO2 se České republice může velmi výrazně prodražit výstavba nových jaderných bloků. Evropský parlament totiž schválil nařízení, podle něhož energie z jádra patří mezi špinavé zdroje a to by mohlo zvažovaný jaderný reaktor v Dukovanech výrazně zdražit – jeho cena by se měla pohybovat okolo tří set miliard korun. Chystané evropské opatření by jej podle odborníků, jež Hospodářské noviny oslovily, mohlo prodražit o jednotky až desítky miliard korun! Hnutí SPD odmítá diktát Bruselu! O těchto věcech si musíme rozhodovat my sami. Příčinou je to, že Evropský parlament hodlá omezit výstavbu jaderných elektráren. Bankám, které budou jadernou elektrárnu financovat, EU nařídí, aby na tento projekt měly vyšší rezervy v hotovosti. To povede ke zdražení úvěrů.

Hnutí SPD samozřejmě podporuje racionální ochranu životního prostředí pro člověka, ale současná forma boje proti emisím oxidu uhličitého je nesmyslná, jelikož ke změnám teplot a klimatu na planetě vždy docházelo a dochází, ale hlavní odpovědnost nenese člověk a CO2, ale aktivita (a teplota) Slunce a vzdálenost Země od Slunce. V historii byly doby ledové i meziledové. Ve středověku za Karla IV. bylo tepleji a v Praze se pěstovalo víno, podobně jako nyní. Ale produkce takzvaných skleníkových plynů s tím neměla nic společného. Navíc CO2 není škodlivý plyn. Je to plyn důležitý pro fotosyntézu, čili díky němu je zaznamená i větší produkce plodin.

Tomio Okamura

  • SPD
  • Předseda hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD)
  • místopředseda PS PČR

Boj proti emisím CO2 výrazně poškozuje ekonomiku Evropy. V rámci této politiky musíme nesmyslně pěstovat a dotovat řepku kvůli biopalivům, dotovat fotovoltaiku solárním baronům, musí se stavět domy „s nulovou spotřebou energie“, které prodražují možnost pořídit si vlastní bydlení, řepka olejka zamořuje krajinu alergeny a jejím pěstováním trpí půda i celá krajina.

Ano, je nutné bojovat proti suchu. Ale je potřeba zamezit dalšímu zabírání půdy pro stavbu skladů i továren – je nutné, aby se pro výstavbu využily již zabetonované či asfaltované brownfieldy, nikoli zemědělská půda či půda, kde je zeleň. Je potřeba podpořit sázení stromků a zeleně, která by v krajině zadržovala vodu a vlhkost. Stejně tak je třeba podpořit pěstování plodin, které zamezují erozi – čili je nutné zastavit dotování řepky.

Odmítáme nesmyslný boj Evropské unie proti emisím CO2. Odmítáme, aby Evropská unie likvidovala naši ekonomiku, životní úroveň českých občanů i naše životní prostředí. Co si o tom myslíte Vy? A jestli sdílíte náš názor, dejte nám prosím svůj hlas ve volbách do Evropského parlamentu 24. a 25. května.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vondra (ODS): Německo převzalo předsednictví EU. Bude fičák

8:32 Vondra (ODS): Německo převzalo předsednictví EU. Bude fičák

Komentář na facebookovém profilu k předsednictví Německa v EU