Odborného setkání, jehož cílem bylo prodiskutovat kvalitu zboží a potravin v České republice a zodpovědětotázku, zda má český spotřebitel na výběr, se zúčastnila i Olga Sehnalová, členka Výboru pro vnitřní trh a ochranu spotřebitele Evropského parlamentu. Mezi dalšími řečníky byli zástupci spotřebitelských organizací z České republiky i ze Slovenska, akademické půdy, státní správy i podnikatelů.
Úvod konference byl věnován prezentacím výsledků dosavadních srovnávacích studií. Výzkum Asociace spotřebitelů Slovenska z roku 2011, který prezentoval i během veřejného slyšení Olgy Sehnalové v EP, doplnil předseda asociace Miloš Lauko o výsledky srovnávání pracích prášků. Podle M. Lauka dvojí kvalita nezpochybnitelně existuje a to proto, že není legislativně nijak zakázána. Druhým prezentovaným byl průzkum Vysoké školy chemicko-technologické v Praze, zpracovaný pro ministerstvo zemědělství. Zástupce VŠCHT Jan Pivoňka zmínil ve svém vystoupení také závěry studie, zpracované v roce 2015 stejnou institucí pro Olgu Sehnalovou. J. Pivoňka ve svém vystoupení mj. upozornil na skutečnost, že spotřebitelé nemohou v některých případech za stávajícího označování dvojí kvalitu z obalu výrobku zjistit, například v případě deklarace účinných látek u pracích prášků.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV