Pardubická památková rezervace slaví padesátiny

07.03.2014 8:23

Padesáté „narozeniny“ dnes slaví Městská památková rezervace Pardubice. Právě 5. března 1964 bylo výnosem Ministerstva kultury historické jádro města, vymezené původním rozsahem městských hradeb a areálem zámku s obranným systémem valů a prostorem dřívějších vodních příkopů, zařazeno mezi nejkrásnější památky České republiky.

Pardubická památková rezervace slaví padesátiny
Foto: pardubice.eu
Popisek: Pardubická radnice

„Kdysi zanedbané a šedivé historické centrum je dnes úplně jiné, než před padesáti lety. Ze zchátralého zámku je jedna z nejnavštěvovanějších památek Pardubického kraje a vůbec celé historické centrum Pardubic je něco, čím se můžeme chlubit.  Čeho si však cením asi nejvíce je to, že ze starých Pardubic nezmizel život, naopak, vznikají zde galerie, kavárny, krámky,“ řekla primátorka Pardubic Štěpánka Fraňková.

Součástí pardubické památkové rezervace je kromě zámku a středověké části Pardubic, zahrnující i vodní kanál napájející Císařský náhon, či masné krámy na Wernerově nábřeží, také Pernštýnské náměstí s dominantou města Zelenou bránou, kostel Zvěstování Panny Marie a kostel svatého Bartoloměje. Její obnovu město systematicky podporuje prostřednictvím Programu regenerace, který od roku 1992 vyhlašuje Ministerstvo kultury. Jen za poslední tři roky jej využili majitelé desítek objektů. Spolu s městem a státem do památek investovali více než pět milionů korun.

NatašaHradní
tiskový úsek

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: pardubice.eu

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Senátor Hilšer: Historie se evidentně opakuje. Invaze není pomoc

20:46 Senátor Hilšer: Historie se evidentně opakuje. Invaze není pomoc

Komentář na facebookovém profilu k demonstracím v Hongkongu