Pardubický kraj chce dostat filmaře do regionu také pomocí grantu

30.08.2014 11:01

Pardubice (27. 6. 2014) – Přípravou grantu, který by měl pomoci do regionu nalákat filmaře, se v těchto dnech intenzivně zabývá radní Pardubického kraje zodpovědný za cestovní ruch René Živný. O tvorbě podmínek pro vypsání nového dotačního titulu dnes diskutoval s Ludmilou Claussovou, která je ředitelkou Czech Film Commission.

Pardubický kraj chce dostat filmaře do regionu také pomocí grantu
Foto: Pardubický kraj
Popisek: Z jednání
reklama

„Pokud se vše podaří, bude Pardubický kraj prvním regionem v republice, který pobízí filmaře k natáčení filmů prostřednictvím regionální filmové kanceláře a grantu. Nyní pracujeme na jeho konkrétní podobě, vypsání grantu předpokládáme v první polovině roku 2015. V  prvním roce chceme mít připraveny 2 miliony korun k rozdělení,“ sdělil krajský radní René Živný. Kraj v podpoře filmové produkce, která je běžná ve vyspělých zemích světa, vidí dvojí přínos. A sice v propagaci zajímavých míst v kraji, ale také dalším přílivu peněz do regionu.

Grant by se měl především zaměřovat na tuzemskou filmovou produkci, ale bude otevřen i koprodukčním filmům. „Jedním ze zásadních hodnotících kritérií bude, jaké procento natáčecích dnů stráví filmaři v našem regionu. Dalším kritériem by měla být i filmová stopáž. Na hodnocení kulturní kvality bychom chtěli spolupracovat s odborníky z Czech Film Comission, Státního fondu kinematografie a CzechTourismu, kteří by prováděli takzvaný kulturní test,“ objasňuje Živný.

Kraj pomůže filmařům vytipovat i vhodnou lokalitu pro natáčení

Již v loňském roce v této souvislosti Destinační společnosti Východní Čechy, která má na starosti propagaci cestovního ruchu v Pardubickém kraji, založila regionální filmovou kancelář East Bohemia Film Office. Jejím hlavním úkolem je pomáhát filmařům při výběru lokací v regionu a vyjednávání s úřady a dalšími subjekty. „Právě díky činnosti filmové kanceláře Pardubický kraj získal certifikovanou značku Film friendly region. Tato značka bude v budoucnu jedním z rozhodovacích momentů filmařů při výběru lokací pro natáčení. Věřím, že ve spojení s novým grantem by kraj mohl navázat na poměrně úspěšnou filmařskou historii a stát se pro filmaře lákavou destinací,“ vysvětlil René Živný.

Pardubický kraj už v minulosti byl oblíbeným místem filmování a vznikly tu některé kultovní filmy, například Spalovač mrtvol se natáčel v krematoriu v Pardubicích, Všichni dobří rodáci ve městě Bystrém nebo třídílný film Ďáblova lest v Pardubicích a Podlažicích. Připomenout můžeme i divácky úspěšné seriály Cirkus Humberto nebo Dobrá voda. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Tisková zpráva
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zdechovský (KDU-ČSL): Není to jen o dotacích

7:35 Zdechovský (KDU-ČSL): Není to jen o dotacích

Komentář na facebookovém profilu k záklavním problémům boje se suchem