Paroubek: Andrej Babiš prostořeký. Nejspíše záměrně

10. 9. 2016 11:45

Babišovy výroky o romském táboře v Letech byly samozřejmě zcela nevhodné a umožnily prakticky celé politické scéně (mimo hnutí ANO) útočit na Babiše stejným stylem, jako rozzuřený býk útočí na muletu. To je ovšem přesně to, co Babiš chtěl a potřeboval.

Paroubek: Andrej Babiš prostořeký. Nejspíše záměrně
Foto: archiv red, tan
Popisek: Jiří Paroubek

Jeho výroky byly ovšem přesně kalibrované i cílené. Nebyly příliš rasistické, tak trochu přehlédly několik desítek či stovek Romů, kteří v Letech zahynuli na tyfus a jiné infekční choroby způsobené nedostatečnou lékařskou péčí, ale jinak řekl to, co si myslí 90 % obyvatel této země o Romech: Že se Romům prostě nechce pracovat…

Tento názor nesdílím a myslím si, že jde o věc, ke které je třeba přistupovat vždy výběrově – někomu se pracovat chce, někomu ne, ale na barvě pleti to nezáleží. Je ovšem faktem, že útoky, které se na Babiše sesypaly, mu politicky spíše prospívají.

Ne pochopitelně u intelektuálů a dalších příslušníků pražské kavárny, které by však Babiš zřejmě stejně nepřesvědčil, aby jej podporovali. Ale u širokých vrstev voličů je tomu jinak.

Prostě další téma, které se Babišovi povedlo, i když si jeho političtí protivníci myslí opak. To jsou zkrátka paradoxy politiky a ten, kdo Babišovi radí, mu radí sice cynicky, ale z hlediska jeho volebních záměrů dobře…

Možná, že by bylo dobré, kdyby hned na začátku aféry celou věc uzavřel např. premiér zhruba tak, jak to B. Sobotka udělal až v neděli. Tedy, vyjádřením toho, že jde o výroky ministra financí, se kterými se neztotožňuje a že je potřeba, aby se za ně ministr financí omluvil, a ukončit tak plošné útoky na Babiše, protože ty jej paradoxně posilují.

Sobotka měl ovšem k Babišovi ještě nejumírněnější stanovisko ze všech českých politiků, protože nejspíš chápe, že jde o politické téma, na kterém může, při té interpretaci, kterou zvolil, získat body jen a jen A. Babiš.

Následná cesta Babiše s doprovodem dvou ministrů do Let je součástí rituálu předstírání upřímného zájmu o řešení. To vše doplněné úvahami o vykoupení vepřína v Letech, což jsou řeči opakované nejméně deset let. Zdá se však, že majitelé vepřína jsou dnes mnohem více nakloněni tomu odprodat vepřín za rozumnou cenu. Zájmem státu by ovšem mělo být také to, aby produkce vepřů pokračovala právě v Jihočeském kraji na jiném místě. Jde totiž o to, aby zde byl zajištěn odbyt v regionu vyráběných krmných obilovin, které jinak budou jen těžko prodejné...

Ing. Jiří Paroubek

  • Nenarodili jsme se sami pro sebe, ale proto, abychom sloužili své vlasti. ( Jindřich IV.)

Vyšlo na Vasevec.cz. Publikováno se souhlasem vydavatele. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Dolínek (ČSSD): Rada schválila realizaci Drážní promenády

5:36 Dolínek (ČSSD): Rada schválila realizaci Drážní promenády

Pražští radní včera schválili zahájení přípravy realizace Drážní promenády, tedy nové promenády, kte…