A ještě kontroverznější slovo do pranice je jeho vyjádření, že nové jaderné bloky v Dukovanech může ČEZ postavit ze svých prostředků. ČEZ má na svých účtech určitě desítky miliard korun přebytků z předchozích let. Ale nepochybně nemá k dispozici 200 miliard korun, tedy řekněme nejméně 200 miliard korun potřebných na výstavbu dvou jaderných bloků.
Tak, jak probíhá výstavba nových jaderných elektráren po Evropě, můžeme říct, že výsledky jsou zatím velmi kontroverzní. Nedaří se držet jakékoliv finanční limity a je otázka, zda technologie použitá pro výstavbu nových jaderných elektráren v Evropě je natolik bezpečná, abychom zde za pár let nebo za pár desítek let neměli evropskou Fukušimu.
Samozřejmě, že dvě stě miliard korun na dostavbu jaderné elektrárny Dukovany a dalších nejméně 200 miliard korun na výstavbu dvou jaderných bloků jaderné elektrárny v Temelíně představuje obrovskou zakázku v mezinárodním a zejména v českém měřítku. To platí primárně, ale sekundárně nepochybně platí to, že výstavba nových jaderných bloků nejspíše povede k zatím těžko kalkulovatelnému navýšení cen elektrické energie.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV