Paroubek: Británie se rozhodla

19.01.2017 19:37 | Zprávy

Britská premiérka Mayová připomíná žongléra, který si na pódiu před publikem přehazuje čtyři vejce z jedné ruky do druhé a musí dávat velký pozor, aby jedno z vajec, nebo dokonce všechny nespadly na zem. Mám tu zkušenost, že někdy je lepší se rozhodnout špatně, než se nerozhodnout vůbec. Takže z tohoto hlediska je třeba řeč britské premiérky přivítat.

Paroubek: Británie se rozhodla
Foto: archiv red, tan
Popisek: Jiří Paroubek

A tak půl roku po hlasování o vystoupení Británie z EU, kdy britští občané malou většinou rozhodli o brexitu, britská premiérka řekla jasné slovo.

Britská vláda chce pryč z Evropské unie, chce opustit společný trh, zastavit imigraci z EU (imigrace ze zemí Commonwealthu, tedy Indů a Pakistánců, jí paradoxně nevadí), nechce již platit příspěvky do unijního rozpočtu a nechce unijní zákonodárství. To vše se dá pochopit, protože Velká Británie se stovky let rozvíjela s malým, nebo dokonce minimálním vlivem kontinentálního politického myšlení na britské instituce a britskou politiku.

V 19. století vytvořila Británie největší světové impérium, které vydrželo přes dvě světové války a neslýchané vyčerpání V . Británie de facto až do 40 a 50. let, nežli se bývalé kolonie jedna po druhé osamostatnily. Tak nebo onak však vazby mezi těmito zeměmi přetrvávají v rámci Commonwealthu dodnes. Británie, britští exportéři mají díky tomu dobrý přístup na trhy těchto zemí, můžeme dokonce říci privilegovaný přístup. A zejména zemědělské produkty a potravinářské zboží z těchto zemí jsou vesměs levnější než ty evropské, a tudíž jsou dobrým příspěvkem pro životní úroveň nízko a středně příjmových britských vrstev.

Británie je pátou největší ekonomikou světa a nic na tom nemění ani to, že se například v žebříčcích světových inovací se Velká Británie nevyskytuje zrovna na těch nejpřednějších místech (ale rozhodně je před ČR).

Britská libra po brexitu prudce oslabila a britská ekonomika, která je do značné míry postavená na službách, a to zejména finančních službách, může tvrdým brexitem dostat ještě další rány. V předchozích dnech se bossové z londýnské City, tedy jednoho z největších finančních center světa, dali slyšet, že jim tvrdý a rychlý brexit nevyhovuje.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Radim Fiala byl položen dotaz

hypotéky

Na jaké výši plánujete zastropování hypotečních úvěrů? A máte taky plán, jak vlastní bydlení zlevnit a zpřístupnit i lidem, co nevydělávají statisíce měsíčně? Protože těch je většina

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Senátor Vícha: Obce to zvládnou, ale správné to určitě není

16:21 Senátor Vícha: Obce to zvládnou, ale správné to určitě není

Projev na 12. schůzi Senátu 3. července 2025 k školskému zákonu