I když se ve svém projevu ani jedinkrát nezmínil o novém americkém prezidentovi Trumpovi, implicitně z jeho slov vyplývalo, kam míří. Pokud se D. Trump domnívá, že protekcionismus je tou nejlepší ochranou pro americké hospodářství, tak se mýlí. Alespoň podle obecné teze čínského prezidenta. A já se s ním v tomto závěru úpplně ztotožňuji.
Američané přeci již mají zkušenost vyplývající z jejich historie, kdy prezident Hoover, poté, co se po dramatickém pádu cen akcií na newyorské burze spustila v závěru 20. let světová hospodářská krize, začal léčit tuto krizi protekcionismem a vysokými celními tarify na dovážené zboží. Tedy omezeními dovozu a vysokými cly, což ve svých důsledcích znamenalo zhroucení mezinárodního obchodu. A přeneseno do Evropy a také do tehdejšího Československa to znamenalo ohromné hospodářské těžkosti, protože čs. ekonomika tehdy byla, tak jako dnes česká, velmi silně závislá na mezinárodním obchodě.
Československá ekonomika byla exportní ekonomikou, a zejména spotřební průmysl v pohraničních oblastech českých zemí, tedy v oblastech obývaných zejména sudetskými Němci, dostal zdrcující ránu.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV