Z rychlé analýzy tohoto návrhu se zdá, že jde o změny, které v zásadě odpovídají běžným západoevropským vzorům. Ve všech nejvyspělejších zemích Západu jsou uplatněny daňové progrese. A to jak v daních z příjmu zaměstnanců či živnostníků, tak v daních pro firmy.
ČSSD chce pro zaměstnance zavést 4 daňová pásma. V tom prvním daňovém pásmu do výše hrubé mzdy 30 tisíc korun měsíčně, by zaměstnanci na daních ze superhrubé mzdy platili 12 procent. Pro hrubou mzdu 30- 40 tisíc korun by se ve druhém pásmu platila ze superhrubé mzdy daň 15 %. Třetí pásmo je určeno pro příjmy mezi 40-50 tisíci korunami, a v tomto pásmu by poplatníci platili 25 procent. A konečně čtvrté pásmo s hrubým příjmem nad 50 tisíc korun, kde by se ze superhrubé mzdy platila daň 32 %.
Pokud jde o firemní daně, navrhuje ČSSD tři daňová pásma podle objemu ročního zisku. Nejnižší daně, 14 %, by platily firmy se ziskem do pěti milionů korun ročně. Těchto firem je v české ekonomice zdrcující většina, můžeme říci, že devět desetin ze všech. Podniky s výší zisku mezi pěti až 100 miliony ročně, by platily 19% daň, a nejvyšší sazba 24 % by se týkala zhruba 600 největších firem s čistým ročním ziskem nad sto milionů korun. U tohoto návrhu tedy již můžeme hovořit o poměrně vysoké daňové progresi. Sociální demokracie navíc nezavrhuje ani sektorovou daň ve vztahu k bankovnímu sektoru.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV