Paroubek: Demokratické rozhodnutí Britů

25.06.2016 17:01 | Zprávy

Velká Británie, respektive 52 % jejích voličů v referendu, chce odejít z EU. Rozhodli o tom zcela demokraticky, a samozřejmě s vědomím všech konsekvencí, které budou z tohoto rozhodnutí plynout. V prvním okamžiku po referendu se propadla britská měna, a očekává se její propad vůči dalším světovým měnám až o 20 %. Propadly se významně akciové trhy, alespoň ty v Evropě i v Japonsku.

Paroubek: Demokratické rozhodnutí Britů
Foto: archiv red, tan
Popisek: Jiří Paroubek

Samozřejmě, že odchod páté největší ekonomiky světa z EU je finančními trhy brán negativně, ale již v průběhu tohoto dne dochází, alespoň na německé burze, k pomaličkému návratu velkých akciových titulů na původní cenové pozice. To bude samozřejmě dlouhodobý proces, trvající řadu měsíců, ale už dnes byl zahájen. Velká dramata se tedy ve střednědobém časovém horizontu určitě konat nebudou.

Británii samotnou čeká zřejmě hluboká politická krize. D. Cameron již oznámil své odstoupení načasované na říjen a stejně tak velmi sportovně poblahopřál Britům k výsledkům demokratické volby. Zcela nepochybně lze očekávat hlubokou krizi vládní konzervativní strany. Ale není to poprvé v jejích dějinách, kdy v konzervativní straně dochází k něčemu takovému. A všechny dosavadní krize toryové přežili. V rámci konzervativní strany se dokonce ozývají hlasy, že její proevropské křídlo opustí stranu toryů a přejde k proevropským liberálním demokratům.

Nic se ovšem nejí tak horké, jak se to uvaří, a tak se domnívám, že k liberálním demokratům odejdou od konzervativců spíše jednotlivci. V každém případě však strana zůstane hluboce rozpolcená a málo akceschopná, protože její dosavadní vůdce zažil těžkou politickou porážku, a nezpůsobil mu ji nikdo jiný, nežli zejména jeho vlastní blízcí političtí spolupracovníci a přátelé. Cesta k předčasným parlamentním volbám ve Velké Británii v příštím roce se otevřela.

Nad britskými ostrovy, pokud jde o budoucnost tradičních britských politických stran, se smráká. Labouristé, kteří ke kampani k referendu přistupovali velmi vlažně, sice nejsou hlavním poraženým této záležitosti, ale připsat kladné body si také nemohou. Jediné, co je možné pozitivně připsat na jejich účet, je upřímná snaha jejich poslanců, včetně zavražděné Jo Coxové o to, přesvědčit občany, že setrvání v EU je lepší cestou nežli brexit.

V každém případě dnes mohou jásat euroskeptici ze strany N. Farage a na své si jistě přijde i bývalý londýnský starosta B. Johnson, který je faktickým politickým vítězem referenda a kterému po čase Britové sečtou vše nepříjemné, co je po odtržení EU čeká.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Bc. Vít Rakušan byl položen dotaz

Co přesně hodláte dělat proto, aby se Ukrajinci po válce vrátili domů?

A proč poskytujeme azyl i mužům, kteří by měli svou zemi bránit? Ještě otázka, je podle vás pro nás přínosem a případně jakým, když tu u po válce Ukrajinci zůstanou, protože teď tvrdíte, že pro nás přínosem jsou, pak zase, že se budete snažit o jejich návrat, upřímně se v těch vašich prohlášeních vů...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vích (SPD): Z necelých 2% na 5% procent HDP na zbrojení? Nereálné

4:31 Vích (SPD): Z necelých 2% na 5% procent HDP na zbrojení? Nereálné

Summit NATO odsouhlasil deklaratorní závazek 5 % ročního HDP členských zemí NATO na obranu. Španělé …