Paroubek: Jak skončit se zlem úniků z policejních spisů?

13.09.2017 8:35

V posledních letech jsme zažili celou řadu kauz, ve kterých se manipuluje prostřednictvím médií s veřejným míněním. Průběh těchto kauz byl prakticky vždy stejný. Z policejních spisů unikly informace, které měly ovlivnit veřejné mínění v neprospěch obviněného či obžalovaného.

Paroubek: Jak skončit se zlem úniků z policejních spisů?
Foto: Archiv PL
Popisek: Jiří Paroubek ve studiu PL TV

Takový člověk byl prakticky odsouzen ještě před tím, nežli proběhl soud. Snad nejzřetelněji jsme to zažili u soudu s Davidem Rathem, nyní to zažíváme u soudu s Janou Nečasovou. A jiným případem je také velmi podivné obvinění šéfa České unie sportu advokáta Miroslava Jansty, doprovázené prakticky okamžitě úniky údajných odposlechů z policejních spisů.

To je praxe, která se naprosto rozchází s běžnou praxí právního státu. Ale je to praxe tak běžná v naší zemi, že už málokomu přijde divné, že se takové metody narušující celistvost právního státu a ničící jeho instituce uplatňují.

Ing. Jiří Paroubek

  • Nenarodili jsme se sami pro sebe, ale proto, abychom sloužili své vlasti. ( Jindřich IV.)

Sněmovní komise, která zkoumala mj. také tuto problematiku, došla k závěru, že doporučí změny některých zákonů, které pak ztíží či znemožní úniky z policejních spisů. Komise zároveň konstatovala, že za úniky z policejních spisů nestojí advokáti obviněných, v jejichž zájmu to vesměs není, protože by komplikovali život svým klientům, ale přímo policisté. Vytvořil se tak protiprávní systém, který nerušeně funguje.

Osobně si myslím, že úprava souvisejících zákonů je dobrá věc, ale není to to hlavní. Řešení spočívá, podle mého názoru, v personální oblasti. V policejním útvaru, kde k úniku dojde a kde je za spis odpovědný určitý policista, by mělo dojít bez milosti k personálnímu řešení. Kromě postihů peněžních na odměnách a platech také třeba postihy trestní a zejména vyhazovy policistů z útvarů, v nichž k úniku došlo. Pokud tento nešvar nebude řešen radikálně, nepodaří se ho odstranit.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ministr Plaga: Pokud nebudeme mít garanci navýšení peněz, je hazardem reformu spouštět

21:49 Ministr Plaga: Pokud nebudeme mít garanci navýšení peněz, je hazardem reformu spouštět

Ministr jednal se členy tripartity o platech ve školství a reformě financování.