B. Obama má v současnosti podporu 55 % Američanů, D. Trump jen 37 %. Obama není zřejmě daleko od pravdy, když říká, že pokud by měl možnost kandidovat na prezidentský úřad potřetí, mohl by vyhrát. Zbývá dodat, že ještě větší popularitu získala mezi Američany jeho manželka Michele…
Ani prezident Obama sám, ani jeho rodina, ani členové jeho vlády, ani nikdo z jeho širšího pracovního štábu nebyli za celých osm let namočeni do nějakého skandálu. A už vůbec ne do skandálu takového rozměru jako zažily jinak velcí a oblíbení prezident R. Reagan (Irángate) a B Clinton (M. Lewinski).
B. Obama má nejen obrovskou podporu Afroameričanů, velkou podporu dalších minorit, ale i středních vrstev. Těší se koneckonců i velkému respektu podnikatelských kruhů.
Když se Obama v lednu 2009 stal prezidentem, byly USA v těžké finanční a bankovní krizi. Zdálo se, že země má našlápnuto k pádům největších bank i automobilek a k hluboké krizi. Ekonomické, sociální i politické. Obama samozřejmě není finančním odborníkem, ale s pomocí svých poradců a ministra financí své vlády Geithnera (a nepochybně s velkým porozuměním šéfa FEDu Bernankeho) dokázal vždy vybrat optimální postup řešení. A tak se podařilo zachránit před krachem dvě obří automobilky, General Motors a Chrysler. Tehdy, v roce 2009, bylo pro tento účel vládou vyčleněno 80 mld. USD. Dnes obě automobilky prosperují. A s nimi stovky jejich dodavatelů. Pád Lehman Brothers v létě 2008 stál přes 700 mld.USD. Pokud by bankroty velkých amerických bank pokračovaly i po roce 2008, byl by dnes s americkým kapitalismem nejspíše konec.
V průběhu Obamova prezidentství docházelo k očistě a velmi žádoucí koncentraci amerického bankovního sektoru. Ta vytvořila podmínky pro stabilizaci tohoto sektoru. To se, bohužel, v rámci EU nepodařilo.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV