Energetické komodity, pokud jde o ropu, se v posledních třech letech k datu 31. srpna drží na úrovni něco více než 50 dolarů za barel u ropy Brent a u ropy WTI kolem 50 dolarů za barel.
Pokles cen ropy, tedy dramatický pokles cen ropy, je zřejmě za námi. Tedy pokud si produkční země, ať již jsou součástí OPECu anebo ne (Rusko, Mexiko ad.), udrží kontrolu nad objemem produkce ropy, bude možné počítat s touto úrovní cen i nadále. Pokud ovšem nebude OPEC schopen dohody, ceny budou možná i dramaticky klesat. Ale to v každém případě není záležitostí nejbližších měsíců, kdy uzavřené dohody platí.
Pokud jde o průmyslové kovy, včetně platiny, stříbra a palladia, dochází vesměs k dlouhodobějšímu růstu jejich cen. V některých případech k růstu přímo dramatickému (hliník, zinek, cín, olovo, měď, nikl, ale také palladium.) Snad jen platina se dlouhodoběji pohybuje stabilněji kolem úrovně 1000 dolarů za trojskou unci.)
Světové hospodářství roste, prognózy růstu jsou letos někde kolem 3,5 %, čínské hospodářství poroste kolem 6,9 %, indické 5,7 % a německé kolem 2,5 %. Ve světovém hospodářství je prostě něco, co připomíná poměrně silnou konjunkturu, i když nikoli bez vad na kráse.
Samozřejmě, že ceny průmyslových kovů vytvářejí tlak na ceny průmyslových výrobků, který se zatím v průmyslově vyspělých zemích nijak zvlášť neprojevuje.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV