Paroubek (LEV 21): Západ porazí Islámský stát, když změní přístup k Asadovi

14.11.2014 22:01

Aniž by to česká média zaznamenala, občanská válka v Sýrii se v současnosti změnila na konflikt mezi armádou syrského prezidenta Asada na jedné straně a radikálními islamisty z Islámského státu a organizací Al-Nusra, jež je jednou z odnoží Al-Káidy, na straně druhé.

Paroubek (LEV 21): Západ porazí Islámský stát, když změní přístup k Asadovi
Foto: wikipedia
Popisek: Vlajka Islámského státu
reklama

Na severu Sýrie čelí Islámskému státu syrští Kurdové materiálně podporovaní Asadovou armádou a také mezinárodním společenstvím vedeným USA.

Syrská armáda, čítající zhruba 300 tisíc mužů, brání Asadův sekulární režim, který byl a stále je tolerantní k náboženským menšinám a má, zdá se, že trvalou, podporu velké většiny syrského obyvatelstva, které netouží po vládě Islámského státu. Ať tedy Západ chce, nebo nechce, pokud má skutečný zájem na zničení moci radikálních islamistů a pokud do Sýrie a Iráku NATO se svými spojenci nechce vyslat pozemní armádu, je třeba změnit postoj k Asadovu režimu. Úvahy o vyzbrojení, vycvičení a nasazení bojovníků sekulární protiasadovské opozice proti Islámskému státu jsou pouhým blouzněním.

Na konci minulého týdne se v médiích objevily informace, že koaliční letadla v Sýrii bombardovala pozice organizace Al-Nusra v provincii Idlib. Před pár měsíci se tato organizace, jež je odnoží Al-Káidy, u syrského města Kunejtra probojovala až na hranici Golanských výšin kontrolovaných Izraelem a tato hranice je nyní zcela klidná. Ba co víc, mezi Izraelskou vládou a touto teroristickou organizací došlo k podivuhodnému souznění, kdy izraelské nemocnice léčí zraněné bojovníky Al-Nusry (jde až o 1 400 mužů) a zdá se, že Izraelci této organizaci v boji se syrskou armádou poskytují i jiné druhy podpory…

Pokud mají USA skutečný zájem na zničení Islámského státu v Sýrii i Iráku, potřebují zásadním způsobem změnit vztahy s Teheránem a Asadem – a sem by jistě nezapadaly dobré vztahy mezi Izraelem a teroristickou organizací Al-Nusra. Obama se v posledních dvou letech jistě pokusí o obnovení prestiže spojených států v Iráku, kde USA už tolik obětovaly. A Obama jistě ví, že bez toho, aby proti Islámskému státu bojoval nejen v Iráku, ale i v Sýrii, není porážka Islámského státu v Iráku možná…

Ing. Jiří Paroubek

  • Nenarodili jsme se sami pro sebe, ale proto, abychom sloužili své vlasti. ( Jindřich IV.)

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Jiří Paroubek - profil

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Okamura (SPD): Orbánova slova by se měla tesat do kamene. Co myslíte?

8:35 Okamura (SPD): Orbánova slova by se měla tesat do kamene. Co myslíte?

Komentář na facebookovém profilu k Viktoru Orbánovi.