Energetičtí odborníci ale rozhodnutí slovenské vlády nechápou, protože Slovensko podle nich jednak nové bloky nepotřebuje a jednak na výstavbu nových bloků nejsou prostředky. Také slovenská vláda přiznává, že nové bloky Slovensko nejspíš nebude potřebovat. Slovenský ministr hospodářství Pavel Pavlis k tomu řekl: „Předpokládá se určitý export do České republiky nebo například do Maďarska.“
Zdá se tedy, že na Slovensku ve věci dostavby jaderných elektráren zvítězily silné lobbistické skupiny, nikoli zájmy většiny slovenských občanů, a zatím se také zdá, že Česká republika bude ve věci výstavby jaderných bloků, která bude výnosná pouze pro úzkou skupinu lidí, Slovensko následovat.
Česká republika, která ročně vyveze zhruba celou produkci jaderné elektrárny Temelín, což ji řadí na 5. místo světových vývozců elektrické energie, stejně jako Slovensko nové jaderné bloky nepotřebuje. V poslední době se v souvislosti s ukrajinskou krizí argumentuje energetickou nezávislostí země. Avšak vzhledem k tomu, že jaderné elektrárny musí využívat jaderné palivo, které je v českém i slovenském případě třeba dovážet ze zahraničí, vzbuzuje tento argument pouze zdvižení obočí. Vítr nebo slunce se dovážet nemusí…
Pokud Slovenský ministr hospodářství předpokládá vývoz elektřiny z nových bloků do ČR či Maďarska, je to skutečně pozoruhodné, neboť v Maďarsku je ve výstavbě nová jaderná elektrárna a ČR je jednak velmoc ve vývozu elektřiny a jednak se zde stále uvažuje o výstavbě nových jaderných bloků v některé ze stávajících jaderných elektráren…

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: NS - LEV 21