Paroubek: Trestní oznámení na Zdeňka Bakalu

02.10.2018 13:19

Případ privatizace OKD je jedním z nejskandálnějších privatizačních projektů u nás. Jako největší problém, plynoucí z privatizace OKD ovšem nevidím nízkou cenu při prodeji minoritního majetkového podílu státu OKD v roce 2004. Mnohem větším problémem je to, že stát neochránil zájmy více než 100 000 lidí, žijících téměř ve 44 000 bytech OKD.

Paroubek: Trestní oznámení na Zdeňka Bakalu
Foto: archiv red, tan
Popisek: Jiří Paroubek

Hodnota těchto bytů na realitním trhu v Moravskoslezském kraji se dnes pohybuje kolem 35 mld. Kč. Podle informací z trhu mohl Z. Bakala se svým společníkem  byty OKD prodat zahraničnímu subjektu za 20 – 25 mld. Kč. Zbývá dodat, že Z. Bakala byty OKD zřejmě v průběhu doby používal jako zástavu na úvěry z bank, které směřoval na jiné své podnikatelské aktivity.

Z. Bakala tedy nesplnil svůj veřejný příslib, že odprodá jednotlivé byty vlastněné OKD zájemcům z řad jejich nájemníků za rozumné ceny (počítalo se s částkami cca 40 – 50 tis. Kč za byt).

Politická odpovědnost za vzniklou situaci je ovšem širokospektrální.  Jsou za to odpovědni ti politici ve vládě, kteří připustili ztrátu majority státu ve společnosti OKD v roce 1997.

Také někdejší ministr financí B. Sobotka, který ve vládě odpovídal za prodej minoritního majetkového podílu státu OKD a za smluvní dokumentaci k prodeji této společnosti v roce 2004.

Volby do Poslanecké sněmovny v roce 2010 byly do značné míry mj. o tom, zda vláda donutí Bakalu odprodávat byty nájemníkům či nikoli. Já jsem jako tehdejší předseda ČSSD dal Bakalovi jasně najevo dlouho před těmito volbami, že pokud se stanu premiérem, prosadím splnění jeho veřejného závazku, který dal veřejnosti a nájemníkům bytů OKD o prodeji bytů jednotlivým zájemcům.

Po volbách byla ovšem vytvořena pravicová vláda P. Nečase. Tato vláda Nečase, Schwarzenberga, Kalouska a Bárty neměla ovšem zájem tento problém řešit ve prospěch nájemníků, mj. také pro to, že vládní strany ODS, TOP 09 a Věci veřejné, získaly před volbami v roce 2010 od Bakaly finanční dary v souhrnné výši 28 mil. Kč. Po roce od voleb se Bakala ve svém  rozsáhlém rozhovoru pro MFD chlubil, že zabránil mému zvolení premiérem… Tím vlastně „ochránil“ svou investici do bytů OKD a prodal ji s mnohonásobně vyšším výnosem, nežli by byl výnos z prodeje bytů nájemníkům.

Podal jsem proto dnešního dne trestní oznámení na Z. Bakalu (pro zvlášť závažný zločin podvodu podle § 250 odst. 1, 5 tr. zákoníku) a to pro nesplnění jeho veřejného příslibu na odprodej bytů OKD zájemcům z řad nájemníků OKD a zaslal jsem jej Vrchnímu státnímu zastupitelství v Olomouci.

Jiří Paroubek
Kandidát do Senátu ve volebním obvodu Ostrava - město

Ing. Jiří Paroubek

  • Nenarodili jsme se sami pro sebe, ale proto, abychom sloužili své vlasti. ( Jindřich IV.)

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Hannig (Rozumní): Gratuluji Britům

6:31 Hannig (Rozumní): Gratuluji Britům

Svoboda a spravování věcí týkajících se vlastního státu je lepší, než podřízení se vůli nadnárodních…