Paroubek: V Británii napínavé do poslední chvíle

23.06.2016 8:24 | Zprávy

Příběh britského premiéra Camerona je poněkud tragikomický. Když chtěl loni na jaře v parlamentních volbách získat další politické body, vytasil se s nápadem uspořádat ve Velké Británii referendum o setrvání země v EU.

Paroubek: V Británii napínavé do poslední chvíle
Foto: archiv red, tan
Popisek: Jiří Paroubek

Tehdy to vypadalo jako hezké zahájení šachové partie. Premiér uspokojil euroskeptické křídlo své strany a konzervativních voličů, a snad v daný moment i omezil vliv euroskeptické strany N. Farage v parlamentních volbách.

Na volební výsledek to ovšem – podle mého názoru – zásadní vliv nemělo. Labouristé se porazili v zásadě sami… A po volbách musel D. Cameron již podstatnou část své energie (a energie své vlády) věnovat referendu. Nejprve přípravě a následně i kampani za setrvání v (či odchodu z) EU. Konzervativní stranu, včetně vlády, to fakticky rozdělilo, a N. Farage to posílilo. Jen se rok s rokem sešel. Hráč svým zahájením nedohlédl dalších tahů šachové partie…

Myslím, že ani sám iniciátor britského referenda Cameron netušil, jaké následky může mít jeho politický kousek v národním, a zejména mezinárodním měřítku. Mám na mysli například rozdělení britské společnosti a také konzervativní strany, a dokonce i její vlády. Posílení odstředivých tendencí v Británii.

Regionální vláda ve Skotsku je v rukou Skotské národní strany. Ta je pro EU, stejně jako 70 % Skotů. Po přijetí brexitu bude tedy logicky následovat opakování referenda o osamostatnění Skotska. A poté nejspíš i Severního Irska. Velká Británie by se pak během několika málo let stala „malou“.

Světové finanční a akciové trhy, jak známo, rády přehánějí. Britská, tedy ve světě pátá nejsilnější, ekonomika, pro svět ale vůbec není zanedbatelným faktorem. A tak se v minulém týdnu evropské i světové finanční a akciové trhy, jako celkem spolehlivý indikátor vývoje Evropy následujícího po brexitu, silně otřásly. V minulém týdnu se totiž zdálo, že brexit je již více méně jasná záležitost. Jestliže ještě v průběhu května byla vcelku znatelná převaha příznivců setrvání v EU, v červnu se situace změnila. A zdálo se, že dynamiku růstu podpory brexitu už nelze zvrátit. Zdá se, že zejména zastánci brexitu se ve své kampani snažili opírat především o emotivní argumenty.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Petr Hladík byl položen dotaz

elektromobilita

Proč zrovna neziskovky?V rozpočtu je tolik peněz,že znovu bude státní rozpočet podporovat neziskovky. Ano,ať podporuje,ale jenom ty charitativní apod.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Nacher (ANO): Daně a volby do Poslanecké sněmovny

12:06 Nacher (ANO): Daně a volby do Poslanecké sněmovny

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k daním coby tématu předvolební kampaně