Paroubek: Válečné výdaje USA dnes a zítra

26.12.2014 22:26 | Zprávy

Když jsem se kdysi v marxistické politické ekonomii kapitalismu dozvěděl, že vojenské výdaje stimulují růst tržní (pardon, kapitalistické) ekonomiky, viděl jsem v tom komunistický žvást.

Paroubek: Válečné výdaje USA dnes a zítra
Foto: archiv red, tan
Popisek: Jiří Paroubek

Dnes o tom ani trochu nepochybuji, zejména pokud se k vykazování ekonomického růstu té které země používá ukazatel HDP (hrubý domácí produkt). Nepochybuji ani o tom, že by technický pokrok v USA i jinde nejspíše nepostupoval tak rychle, pokud by nebylo štědré armádní kasy. A zdaleka se nejedná jen o letecký a raketový průmysl. Vojenské výdaje mají ovšem kromě nesporné stimulační úlohy také velmi nepříjemné vedlejší důsledky: způsobují obří deficity státních rozpočtů.

Rozpočet Spojených států na obranu na příští rok představuje obrovskou částku 585 mld. USD. Ruské vojenské výdaje představují jen tak pro zajímavost zhruba desetinu této částky. Ruský prezident by tedy musel být úplně šílený – a to opravdu není – pokud by iniciativně vyhledával konfrontaci s USA a se Západem obecně.

Spojené státy zažily po II. světové válce čtyři válečné konfrontace, kterých se s rozdílným úspěchem se svými početnými vojenskými kontingenty a s obrovským materiálním a logistickým nasazením samy zúčastnily.

Dokázal bych zpětně pochopit logiku Korejské války (1950–1953), ve které Spojené státy se svými spojenci zadržovaly a zadržely komunistickou expanzi ve východní Asii. Vojenské výdaje USA na tento konflikt se odhadují na 30 – 54 mld. USD.

Ve Vietnamské válce (v letech 1964–1973) v jejím vrcholném období bojovalo více než 0,5 milionu mladých Američanů. Americká doktrína zadržování byla v tomto případě dovedena ad absurdum. USA nebyly s jižním Vietnamem svázány spojeneckou smlouvou, přesto vstoupily do mnohaleté války s komunismem na okrajovém bojišti světa. Pokud by nechaly jižní Vietnam svému osudu již v 60. letech, komunistický Vietnam by dříve či později byl omezen v případné další expanzi v Indočíně Čínskou lidovou republikou. ČLR přes ideologickou příbuznost svého státního zřízení s komunistickým Vietnamem prostě neměla a nemá stejný národní zájem jako Vietnam. Výdaje Spojených států na Vietnamskou válku se odhadují na 100 – 140 mld. USD. Vedle přímých vojenských výdajů jsou zde ovšem další doprovodné výdaje na péči o veterány těchto válek. V podstatě jako konstantní výdaje státního rozpočtu USA.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vasevec.cz

Mgr. Helena Langšádlová byl položen dotaz

Proč se bát Ruska, když jsme v NATO?

Nebo nevěříte v případnou pomoc NATO? A myslíte, že Rusko zamýšlí začít třetí světovou?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vích (SPD): Proč je elektřina v ČR tak drahá?

9:15 Vích (SPD): Proč je elektřina v ČR tak drahá?

Otloukánci od EU i vlastní vlády. Češi, Moravané a Slezané to ale mohou změnit už začátkem října.