Pavel Sehnal (ODA): Státní boj s covidem je překotný. Přijdou tisíce soudních sporů

23.09.2020 18:00

Premiér vyměnil ministra zdravotnictví, podle mnoha vyjádření čelíme druhé vlně koronavirové pandemie a začíná se mluvit o dalších omezeních. Vláda tvrdí, že nehodlá provádět restrikce ekonomického charakteru, ale ve skutečnosti je již dávno dělá. Chápu, že panuje obava z masového šíření nákazy v barech a nočních klubech či restauracích. Ale kdo těmto firmám nahradí ztrátu? Kdo propuštěným zaměstnancům po krachu podniků dá práci? Stát bude čelit dalším problémům a to se ještě nevypořádal s důsledky první vlny a jarního vypnutí ekonomiky.

Pavel Sehnal (ODA): Státní boj s covidem je překotný. Přijdou tisíce soudních sporů
Foto: Archiv ODA
Popisek: Předseda ODA Pavel Sehnal
reklama
Vzhledem k tomu, že vláda jednala překotně a neuvážlivě, zákon jasně říká, že krizový orgán, což je Ministerstvo vnitra ČR, je povinno nahradit škody, které způsobilo krizovými opatřeními. Jednoduše řešeno, ve vzduchu visí obrovská nepopsaná faktura, která přiletí na Ministerstvo vnitra a pak poběží lhůta šesti měsíců od ukončení krizových opatření, která částečně skončila v květnu, některá přetrvávají do dneška a jiná se budou pravděpodobně obnovovat. 
 
 
Lze očekávat, že během listopadu a prosince za státem naskočí celá řada pohledávek. Počítám, že půjde o tisíce soudních sporů, kdy podnikatelé, co v rámci vládních programů nebyli nijak uspokojeni, nebudou mít jinou možnost, než chtít po státu náhradu. Je to logické. Hoteliéři měli možnost získat aspoň nějakou satisfakci a některé další obory také. Jiné ovšem měly smůlu.
 
Občanská demokratická aliance se ptá, proč hotel podporu dostane a kupříkladu pekárna či prádelna nikoliv? Přitom existují právě třeba pekárny, které většinu své produkce dodávají do hotelů, anebo průmyslová prádelna prádla, která pere pouze pro hotely. Právě takové podniky v okamžiku uzavření všech hotelů neměly žádnou šanci. Je spravedlivé a demokratické uznat nárok takových podnikatelů, kteří přijdou za státem a řeknou: hotelům jste kompenzaci dali, já ji chci také a jdu si to podle krizového zákona vysoudit. Podle odhadů ODA může jít o zhruba 200 - 300 miliard korun.
 

Anketa

Věříte Romanu Prymulovi?

53%
47%
hlasovalo: 28562 lidí
 
Vláda premiéra Babiše se sice v určitý moment pokusila změnit praxi a omezení vydávat pod patronací Ministerstva zdravotnictví a zákona o ochraně veřejného zdraví, aby se tak vyhnula zmiňovaným žalobám, ale naštěstí převládá právní názor, že se pořád jednalo o soubor krizových opatření. Podobně jako kdyby byla válka, pak by různá krizová opatření mohlo vyhlašovat Ministerstvo obrany. Proto ve smyslu zákona je odpovědnou osobou Ministerstvo vnitra, i když funguje v součinnosti s jinými ministerstvy.
 
Neznamená to, že za škody nebude nikdo zodpovídat. Zákon to stanovuje takto, protože vláda nemá právní subjektivitu. Bylo by proto načase, aby se kabinet vzpamatoval a začal pracovat koncepčně, myslel na všechny a nepokračoval v likvidaci našeho hospodářství. 
 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ministr Prymula: Kontaktů je příliš mnoho a opatření nejsou vždy účinná

18:16 Ministr Prymula: Kontaktů je příliš mnoho a opatření nejsou vždy účinná

Projev na 62. schůzi Poslanecké sněmovny dne 20. 10. 2020 k informacím vlády o nákaze Covid-19