Pavera (TOP 09): Jedno inkasní místo by zemědělcům pomohlo

29. 1. 2016 21:32

V poslední době se na všechny podnikatele valí lavina opatření, která jim navyšují administrativní povinnosti. Nejinak je tomu v zemědělství.

Pavera (TOP 09): Jedno inkasní místo by zemědělcům pomohlo
Foto: archiv starosty
Popisek: Mgr. Herbert Pavera (TOP 09) poslanec a starosta obce Bolatice

Již méně se hovoří o tom, že současná vláda zrušila jednu důležitou věc, která mohla fungovat již k roku 2015 a která by naopak všem podnikatelům a zaměstnavatelům pomohla. Jde o Jedno inkasní místo, jehož vznik před několika lety prosadila tehdejší pravicová vláda.

Podstata Jednoho inkasního místa spočívá ve sjednocení výběru většiny daní a veřejnoprávních odvodů na jednom místě. V současnosti musí zemědělec-fyzická osoba i zástupci zemědělské právnické osoby obíhat několik úřadů, které vybírají velmi podobný odvod. K nim patří finanční úřad, celní úřad, správa sociálního zabezpečení a zdravotní pojišťovny. Každá navíc zatěžuje zemědělce samostatnou kontrolou velmi podobných záležitostí. Po vzniku Jednoho inkasního místa by bylo nutné komunikovat pouze s ním, namísto výše uvedených institucí odděleně.

Jedno inkasní místo by pro zemědělce, stejně jako pro jiné podnikatele, znamenalo výrazné snížení byrokracie. Ubylo by množství vyplňovaných formulářů, počet podání i plateb a zjednodušila se i kontrola. Zemědělci by ušetřili čas, který by mohli věnovat podstatě své činnosti, nikoli "papírování". Ušetřili by také část nákladů na účetní a daňové poradce.

Je mi líto, že vláda v této věci dosud nic konstruktivního neudělala, pouze zbořila kroky předchozích vlád. Přitom se nejedná o žádné politikum, není to nic pravicového, ani levicového, ale o rozumnou věc, která by mohla pomoci zemědělcům i státu. Místo toho se v rámci boje proti daňovým únikům nakládá poctivým zemědělcům stále více byrokracie. Přitom nepoctiví podnikatelé si najdou jiné cesty, jak státu neodvést to, co mají.

Herbert Pavera, poslanec TOP 09

Mgr. Herbert Pavera

  • TOP 09
  • Vyšetřovací komise pro vyšetření závažných pochybení, která se stala při přípravě a realizaci stavby dálnice D47

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Prezident Zeman: Dostali jste se na sedm procent především proto, že ve vašem čele nestála osobnost

14:50 Prezident Zeman: Dostali jste se na sedm procent především proto, že ve vašem čele nestála osobnost

Projev prezidenta republiky při 40. sjezdu ČSSD.