Pekarová Adamová (TOP 09): Evropa má problém přesvědčit o skutečném stavu věcí řadu partnerů

26.04.2023 10:21 | Tisková zpráva

V Praze se uskutečnila dvoudenní mezinárodní konference předsedů evropských parlamentů. Konferenci organizovaly obě komory Parlamentu České republiky a zúčastnilo se jí 52 delegací ze 40 evropských zemí. Hlavními tématy jednání byla pokračující ruská agrese na Ukrajině a role EU v celosvětové spolupráci demokracií.

Pekarová Adamová (TOP 09): Evropa má problém přesvědčit o skutečném stavu věcí řadu partnerů
Foto: Daniela Černá
Popisek: Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová

Na závěr bylo přijato společné usnesení. V něm bylo mimo jiné dosaženo shody na rozšíření EU, užší spolupráci mezi EU a NATO či nepolevujícím tlaku na ruského agresora prostřednictvím sankcí, ustavením tribunálu pro stíhání ruských válečných zločinů či dalších dodávek zbraní vzdorující Ukrajině. Další mezinárodně významné setkání vrcholných zákonodárců se v Praze uskuteční letos na podzim v rámci Krymské platformy.

V Kongresovém centru Praha se uskutečnila dvoudenní Konference předsedů parlamentů Evropské unie (EUSC). Konference, kterou společně pořádaly obě komory tuzemského zákonodárného sboru, se zúčastnilo celkem 52 zahraničních parlamentních delegací ze 40 zemí světa a Evropského parlamentu.

Ještě před zahájením samotného programu proběhlo také zasedání tzv. Trojky – vrcholných představitelů parlamentů České republiky, Slovinska, Španělska a EU. Hlavním tématem prvního dne jednání pak byla ruská agrese na Ukrajině a reakce EU v širším geopolitickém kontextu.

„Problém ruské agrese proti Ukrajině je nepochybně problémem globálním. Výsledek konfliktu jednoznačně ovlivní vývoj v jakkoliv vzdálených částech světa a proto musíme udělat maximum, aby diktatura a brutální síla nezvítězila. Vítězství ruské diktatury a brutality na Ukrajině by pouze povzbudilo další potenciální agresory od Blízkého východu po Tchajwanskou úžinu. Je patrné, že Evropa má problém přesvědčit o skutečném stavu věcí řadu našich partnerů v Africe, Asii či Latinské Americe. To je něco, na čem bychom rozhodně měli intenzivně zapracovat,“ uvedla ve svém projevu předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová.

Mezi hlavními řečníky byli také předsedkyně Sejmu Polské republiky Elżbieta Witek, předseda švédského Riksdagu Andreas Norlén a předsedkyně španělského Kongresu poslanců Meritxell Batet Lamana. Jako zvláštní host k tomuto tématu vystoupil předseda Nejvyšší Rady Ukrajiny Ruslan Stefančuk, který ve svém projevu deklaroval ukrajinskou cestu k evropským hodnotám, za kterou platí tu nejvyšší cenu. Z jeho rukou v podvečer převzala předsedkyně Poslanecké sněmovny řád knížete Jaroslava Moudrého, který jí udělil prezident Ukrajiny Volodymyr Zelenskyj.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: PV

Ing. Ondřej Knotek byl položen dotaz

plat

Dobrý den, je pravda, co tvrdí ten mladý youtuber a europoslanec, že kromě vysokého platu, což se ví dlouho, dostávají ale europoslanci ještě další peníze? Prý až 700 000 korun měsíčně na odměny svého týmu a 127 000 na vedení kanceláře ve své zemi, současně si jsou vám propláceny letenky do země v ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Hašek (PRO): Jak moc kyselá a pro koho bude letos znojemská okurka?

11:17 Hašek (PRO): Jak moc kyselá a pro koho bude letos znojemská okurka?

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu ke korupční kauze na znojemské radnici