Pekarová Adamová (TOP 09): Odchod sovětských vojsk si máme připomínat jako významný den

27.06.2020 17:30

Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová připravila novelu zákona o státních svátcích. 27. červen, který je dnes Dnem památky obětí komunistického režimu, by se díky němu zároveň zařadil mezi významné dny jako Den odsunu sovětských vojsk z Československa.

Pekarová  Adamová (TOP 09): Odchod sovětských vojsk si máme připomínat jako významný den
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová

„Odchodem sovětských vojsk symbolicky skončila éra, během níž bylo Československo pevnou součástí Východního bloku. Ani po událostech listopadu 1989 nešlo o žádnou samozřejmost. Tehdejší Českou a Slovenskou federativní republiku opustil jako poslední sovětský voják, generálplukovník Eduard Vorobjov, až 27. června 1991. Jsem přesvědčena, že to v naší moderní historii byl jeden z nejvýznamnějších milníků a že si máme připomínat nejen, kdy okupace začala, ale i její faktický konec. Proto tento den navrhuji zařadit mezi významné dny jako Den odsunu sovětských vojsk z Československa,“ říká předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.

Poslední transport se sovětskými vojáky byl vypraven 19. června 1991 z Milovic a o dva dny později překročil východní hranici ČSFR. Celý proces byl formálně ukončen podpisem protokolu o ukončení odsunu sovětských vojsk z Československa 25. června 1991 v Praze.

„Nesmíme zapomenout na skutečnost, že pobyt sovětských vojsk na území Československa si vyžádal velké množství lidských i materiálních škod. Historické prameny evidují 290 mrtvých a 577 těžce zraněných československých občanů, další stovky lidí byly zraněny lehce. Celkové hmotné škody způsobené „dočasným“ pobytem sovětské armády na našem území představují částku vyšší než 6 miliard korun, z toho více jak polovinu této částky tvoří škody na životním prostředí. Nehmotné škody způsobené zejména na duši celé společnosti jsou nevyčíslitelné,“ dodává Markéta Pekarová Adamová.

Celkem území ČSFR do června 1991 v 925 transportech opustilo 73 500 vojáků a 39 000 jejich rodinných příslušníků, 1 220 tanků, 2 500 bojových vozidel pěchoty a obrněných transportérů, 105 letadel, 175 vrtulníků a 95 000 tun munice.

reklama

autor: PV

PhDr. Pavel Žáček, Ph.D. byl položen dotaz

potíraní dezinformací

Vaše vláda chce neustále bojovat proti dezinformacím, ale zároveň šetříte ve školství. Nemáte dojem, že to nejde dohromady? A co třeba využít peníze na potírání dezinformací a dát je do školství? A co to vlastně ta dezinformace je? Co když se něco jeví jako dezinformace, ale za chvíli se ukáže, že j...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Prokop (ANO): Pražská koalice sestavená na vládním půdorysu Pražanům žádné výhody nepřináší

23:02 Prokop (ANO): Pražská koalice sestavená na vládním půdorysu Pražanům žádné výhody nepřináší

Mimořádná pražská rada dnes měla na programu jediný materiál k nákupu budovy pošty v ulici Na Strži …