Peksa (Piráti): Česká republika čelí mezinárodní ostudě

27.03.2023 21:45 | Ze sítí

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k zpoždění se zavedením pravidel na ochranu whistleblowerů

Peksa (Piráti): Česká republika čelí mezinárodní ostudě
Foto: Vít Hassan
Popisek: Europoslanec Mikuláš Peksa

Česká republika čelí mezinárodní ostudě a možné vysoké pokutě, protože za poslední 4 roky nedokázala zavést pravidla na ochranu whistleblowerů.

Pokuta, která České republice hrozí, by se mohla vyšplhat na přibližně 50 milionům korun. Navíc by se pokuta za každý následující den zvyšovala o dalších 100 tisíc korun, dokud Česko nezavede Komisí schválená pravidla na ochranu whistleblowerů.

Komise nám přitom dala více než dost času, abychom pravidla zavedli. Evropská směrnice byla schválena už v roce 2019. Po připomínkách o vypršení lhůty pro zavedení pravidel se návrh zákona až teď ve Sněmovně konečně někam posouvá a ještě letos by ho konečně měla aktuální vláda přijmout. Předchozí vláda Andreje Babiše totiž na transpozici směrnice do českého zákona po celou dobu u moci zvysoka kašlala.

Proč? Naprosto zjednodušeně – zákon pomáhá novinářům a whistleblowerům odkrývat korupci a chránit český a evropský rozpočet před rozkrádáním. Zrovna Andrej Babiš, který je zapletený do několika takových kauz, jako například investigace Pandora papers, o tom ví své.

Nová pravidla v České republice potřebujeme jako sůl! Směrnice má whistleblowerům poskytnout ve veřejném a soukromém sektoru mechanismy pro odhalování protiprávního jednání. Zároveň zajišťuje, že se whistlebloweři nebudou muset bát odvety, se kterou se často setkávají v nejrůznějších formách. Klasickým případem jsou strategické žaloby cílené na novináře, které je mají zastrašit od další investigativní práce.

A já vážně doufám, že se nám podaří tato důležitá pravidla zavést co nejdříve.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Jak zabránit Číně, aby o nás sbírala citlivá data?

Podle mě také není problém jen v Číně, ale dnes už téměř neexistuje nic jako soukromý. I třeba EU dost šťourá do soukromý lidí - většinou to vydává za dobrý úmysl a možná to i dobře myslí, ale je to potřeba? Co vím, tak třeba chtěla mít možnost sledovat i soukromou korespondenci lidí na internetu at...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ministr Válek: Důrazně doporučujeme očkování proti chřipce a covidu

21:03 Ministr Válek: Důrazně doporučujeme očkování proti chřipce a covidu

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k očkování.