Peksa (Piráti): Jak bránit demokracii?

31.10.2023 8:16 | Tisková zpráva

Europoslanec Mikuláš Peksa vydává návod pro všechny, kterým není dnešní stav lhostejný

Peksa (Piráti): Jak bránit demokracii?
Foto: Hans Štembera
Popisek: Europoslanec Mikuláš Peksa

Europoslanec Mikuláš Peksa vydává aktivistický manuál, ve kterém informuje o zranitelnosti demokracie a právního státu v Evropě. Součástí jsou i doporučení, jak se můžou sami občané zapojit do ochrany právního státu. Cílem je motivovat veřejnost, aby se spolu s námi aktivně zapojila do hlídání demokracie proti oligarchům, zlodějům a autoritářům. 

Anketa

Kdo ve vás vzbuzuje větší úctu?

64%
10%
hlasovalo: 16968 lidí

„Evropa se potýká s rostoucí hrozbou útoků na právní stát a demokracii. Ať už jde o současnou situaci v Maďarsku, možné výsledky voleb v Polsku a na Slovensku nebo aféry v České republice. Lidé by měli vědět, jak se situaci bránit a jak jí ideálně předcházet. Napsal jsem proto manuál, který má lidem poskytnout řešení takových situací včetně rad, jak se aktivně zapojit,” popisuje europoslanec Mikuláš Peksa nový projekt.

„Řešení boje proti korupci, potírání nezávislosti soudů a svobody tisku nebo pošlapávání lidských práv jsou bohužel témata, kterým se věnuji prakticky denně,” vysvětluje člen výboru pro rozpočtovou kontrolu (CONT) Peksa. „Pokud ale o takové svobody přijdeme, Evropa se se promění ve středověký skanzen, vhodný tak jen pro ty, co si nakradou nebo mají blízké vazby s mocnými,” dodává Peksa.

„Předsedkyně Komise každoročně při svém projevu o stavu Unie hovoří o tom, jak je potřeba bránit demokracii, právní stát a lidská práva před hrozbami zvenčí i zevnitř. Ačkoliv na Komisi v Evropském parlamentu tlačíme, aby na svá slova také navázala činy, moc dobře se jí to nedaří. Považuji proto za klíčové, aby se ochrany demokracie zúčastnili běžní lidé, o jejichž svobodu se nakonec ve finále hraje. Bez aktivní účasti veřejnosti je to předem prohraná bitva,” varuje Peksa.

Brožura „Zastavme rozklad demokracie. Tady a teď!” obsahuje celkem 26 stránek vysvětlujících, jak v Evropě vlády a autoritáři omezují právní stát, 10 konkrétních návrhů na to, jak mají lidé ve specifických případech postupovat, a celou řadu dalších cílů, které by měli na ochranu demokracie a právního státu vyžadovat. Rozšířená verze knihy je umístěna ZDE.

reklama

autor: PV

Ing. Jan Zahradil byl položen dotaz

Proč už nekandidujete?

Bylo to vaše rozhodnutí? Já mám spíš dojem, že proto, že říkáte věci narovinu a ne vždy se vyjadřujete kladně na účet této vlády vás jednoduše odstavili, protože tato vláda jiné názory nepřipouští.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Novák (ANO): Proč jste nezařadili kratom na seznam zakázaných látek?

21:03 Novák (ANO): Proč jste nezařadili kratom na seznam zakázaných látek?

Projev na 94. schůzi Poslanecké sněmovny 27. února 2024 - návrh na zařazení bodu Informace ministra …